Tjaša Zajc

 |  Mladina 30  |  Politika  |  Intervju

Andrej Žavbi: "Sem pesimističen glede izboljšanja razmer."

Predsednik odbora taksistov pri sekciji za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije

© Uroš Abram

Zaradi približevanja evropskega prvenstva v košarki se je odprla razprava o taksistih, ki v Ljubljani nevednost tujcev izkoriščajo za navijanje cen prevozov. Kako hudo je?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Tjaša Zajc

 |  Mladina 30  |  Politika  |  Intervju

© Uroš Abram

Zaradi približevanja evropskega prvenstva v košarki se je odprla razprava o taksistih, ki v Ljubljani nevednost tujcev izkoriščajo za navijanje cen prevozov. Kako hudo je?

Visoke cene imajo tisti, ki delajo povsem na svojo pest. Vedo, kje v Ljubljani so tiste točke, na katerih tujci iščejo taksije, in tam čakajo. Ti taksisti so povsem izključeni iz razprave o ureditvi razmer, saj nimajo niti interesa, da se kaj spremeni. To jim namreč omogoča zaračunavanje tudi štirih evrov za prevožen kilometer, kar je petkrat višja cena, kot je običajna, ki se giblje okoli 80 centov.

Koliko nadzora je nad delom taksistov?

Inšpekcijski nadzor obstaja, a kaj, ko sta v Ljubljani le dva inšpektorja. Trenutno v prestolnici dela okoli tisoč taksistov, od katerih po neki grobi oceni vsaj polovica nima ustrezno urejenega statusa. Zakonodaja omogoča, da vozniki niso polno zaposleni in lahko na primer delajo le dve uri. Včasih so bile zadeve dobro urejene, sedaj pa je vedno slabše, ker se je več pristojnosti preneslo na lokalne skupnosti, ki niso izvajale mestnih odlokov o taksi prevozih in jih še vedno ne izvajajo. Pričakovali smo, da se bo stanje uredilo z uvedbo licenc.

Katere pogoje mora izpolnjevati taksist za opravljanje dela?

Na začetku je bilo določenih kar precej pogojev za pridobitev licence: od znanja jezika, strokovne usposobljenosti, poznavanja urejanja finančnih bilanc, do pridobitve potrdila o nekaznovanosti. Potem se je vse skupaj izrodilo, tako da lahko dobitnik licence dobi neomejeno število kopij licenc. Če torej drugi nanj prepišejo svoj avto, lahko dobi licence zanje. Namesto da bi bile licence vezane na voznika, so vezane na avto.

Kako se lahko potrošnik zavaruje pred previsoko ceno taksi prevoza?

Edino rešitev vidim v začetku izvajanja odloka o lokalnih prevozih. Ljubljanska občina pa namerava pripraviti le brošure, s katerimi bodo tujce opozarjali na pasti v Ljubljani.

Raziskava o taksi storitvah v Evropi je Ljubljano uvrstila zelo nizko na lestvici. Kako gledate na to?

Raziskava kaže prave rezultate. Na Obrtno-podjetniški zbornici smo predlagali, da bi se spet bolj natančno določilo, kdo lahko vozi taksi. Nekdo, ki je storil problematično kaznivo dejanje in sploh ne pozna Ljubljane, ga ne bi smel voziti. Bistvo problema pa je v tem, da se ne izvaja odloka lokalne skupnosti o taksi prevozih. Nekatere občine ga sicer izvajajo, a Ljubljana prav gotovo ne. In zaradi tega se potrošniki v primeru nezadovoljstva tudi nimajo na koga obrniti.

Bi bili ena izmed rešitev za tak primer t. i. zeleni taksiji, ki si jih je zamislila ljubljanska občina? Spadali bi pod LPP, ker bi bili oštevilčeni, pa bi se potrošniki lažje pritožili nad točno določenim taksistom.

Predlagano ureditev podpiram. Trenutno ni definiranih veliko zadev, prav tako ni nadzora nad nelojalno konkurenco. Mislim, da bi imeli od zelenih taksijev vsi korist. Potnikom namreč ni pomembna zgolj cena prevoza. A glede na to, kako počasi poteka razprava o tej problematiki, sem pesimističen glede izboljšanja razmer. Do evropskega prvenstva bo gotovo zelo težko karkoli spremeniti.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.