Klemen Košak

 |  Mladina 30  |  Politika

Oviranje ljudstva

Vlada bi otežila neprijavljena zborovanja

Megafon – nevarni predmet

Megafon – nevarni predmet
© Igor Andjelić

Ob zimskih ljudskih vstajah proti oblasti, ki so bile vse neprijavljene, je prejšnja vlada začela pripravljati spremembe zakona o javnih zbiranjih. Vlada Janeza Janše je potem kmalu padla, tako da bo sedaj zakon poskušala spremeniti nova koalicija.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Klemen Košak

 |  Mladina 30  |  Politika

Megafon – nevarni predmet

Megafon – nevarni predmet
© Igor Andjelić

Ob zimskih ljudskih vstajah proti oblasti, ki so bile vse neprijavljene, je prejšnja vlada začela pripravljati spremembe zakona o javnih zbiranjih. Vlada Janeza Janše je potem kmalu padla, tako da bo sedaj zakon poskušala spremeniti nova koalicija.

Na notranjem ministrstvu želijo, da bi imela policija na neprijavljenih shodih pristojnosti, ki jih na prijavljenih shodih izvajajo reditelji organizatorjev. Poleg tega bi se na shodih, pri katerih ni določeno njihovo območje, policistom dovolilo, da spremljajo širše območje. Zakon tudi širi definicijo nevarnih predmetov, ki jih udeleženci ne smejo prinesti na shod. To bi bili po novem tudi ogledala, laserji in megafoni, kadar so uporabljeni tako, da motijo delo policije.

V obrazložitvi zakona piše, da so nekateri na protestih z ogledali in laserskimi merniki oslepili policiste, poleg tega pa so onemogočali tudi let helikopterja, »s tem pa ogrožali tudi varnost zračnega prometa, saj takšna uporaba laserskih mernikov deluje tudi na morebitna druga zračna plovila, ki letijo na nižjih višinah v bližini teh krajev«. Z uporabo »naprav za prenos zvokov večje jakosti« pa so po navedbah ministrstva za notranje zadeve udeleženci shodov »onemogočali sporazumevanje policistov, ki so skrbeli za javni red na shodu, prav tako je bilo oteženo dajanje navodil udeležencem shoda, ki jih policija daje po megafonu ali iz helikopterja (na primer razpustitev shoda ...)«.

Upokojeni načelnik uniformirane policije Pavle Čelik meni, da je večina predlaganih sprememb potrebnih in razumljivih. »Če ni nobenih organizatorjev in rediteljev, je logično, da policija malo zaostri nadzor. Saj ne sme biti naivna. Če je shod prijavljen, ima organizator odgovornost za red, v nasprotnem primeru pa samo policija,« pojasnjuje.

Podpira tudi uveljavitev prepovedi neustrezne uporabe nekaterih novih tehničnih sredstev, kot so laserji, saj ti po njegovem mnenju niso nevarni samo za policijo, ampak tudi za druge. Odločno pa nasprotuje prepovedi uporabe megafonov. »Ne predstavljam si javnega shoda brez megafona, razen če organizator priskrbi ozvočenje. Če zborovalci nimajo denarja, pa bodo uporabili megafon. Prepoved njegove uporabe bi uničila vzdušje na zboru in onemogočila komunikacijo med zborovalci. Na drugi strani imajo policisti druge možnosti za komunikacijo,« je prepričan Čelik.

Da vlada Alenke Bratušek, ki je obljubljala dialog z vstajniki, sprejema tak zakon, Čelika ne preseneča. »Po vseh neprijavljenih shodih je pričakovati, da bo režim naredil svoje. Čisto vseeno, ali je na oblasti Janša ali Bratuškova. Natančno vedo, da so protesti uperjeni zoper slovensko oblast. Tega noben režim noče videti in bo storil vse, da bo te proteste čim bolj omejil oziroma otežil,« meni nekdanji policist.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.