Tjaša Zajc

 |  Mladina 31  |  Politika  |  Intervju

Bojan Kontič: "Gorenje je preveč pomembno za Slovenijo, da bi od njegovega razvoja dvignili roke."

Velenjski župan, ki je zaradi spreminjanja lastniške strukture Gorenja izrazil skrb za delovna mesta

© Arhiv Mladine

Ko je Gorenje napovedalo dokapitalizacijo s Panasonicom, ste bili z odločitvijo zadovoljni. Prejšnji teden pa ste izrazili skrb, da bi v podjetje vstopila tudi srbska vlada. Zakaj?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Tjaša Zajc

 |  Mladina 31  |  Politika  |  Intervju

© Arhiv Mladine

Ko je Gorenje napovedalo dokapitalizacijo s Panasonicom, ste bili z odločitvijo zadovoljni. Prejšnji teden pa ste izrazili skrb, da bi v podjetje vstopila tudi srbska vlada. Zakaj?

Če poslovni partner, kot je Panasonic, v Gorenju vidi obetavno podjetje, je to dober znak. Vsekakor bi si želel, da oba, Gorenje in Panasonic, ustvarjata prihodke, ki bodo imeli sinergijske učinke in bodo omogočali nadaljnji razvoj Gorenja. Težava, na katero sem želel opozoriti, je vezana na skupščino Gorenja, ki bo 23. avgusta. Če država pri dokapitalizaciji ne bo sodelovala, se bo njen skoraj 23-odstotni delež v podjetju zmanjšal. S tem pa bo izgubljala vpliv v podjetju z dobro blagovno znamko. Takšnih v Sloveniji skoraj ni več.

Kaj menite o odzivu predsednika uprave Gorenja Franja Bobinca, ki je v odgovoru na vaše opozorilo vsako skrb zavrnil kot neutemeljeno?

Če bi verjel, da selitev proizvodnje v Srbijo ne prinaša sprememb, bi bil bolj optimističen. Pretekle izkušnje pa kažejo, da se je s prenosom proizvodnje število zaposlenih v Velenju zmanjševalo. Kot razumem izjave srbske vlade, je ta s svojim deležem pripravljena sodelovati v Gorenju, ki posluje v Srbiji. Če so se odločili za razvoj Gorenja v tej državi, lahko to pomeni nadaljnje povečevanje proizvodnje tam.

Vaše pismo je bilo naslovljeno na premierko, ta pa je dejala le, da si ne predstavlja, kako bi slovensko gospodarstvo lahko delovalo brez tujih vlaganj.

Razumem vlado, ki ne nasprotuje tujim partnerjem. Če vlada prodaja državna podjetja, je težko pričakovati, da bo na drugi strani zagotavljala sredstva za dokapitalizacije. Še enkrat pa želim slovenski vladi sporočiti, da je Gorenje preveč pomembno za Slovenijo, da bi od njegovega razvoja dvignili roke.

Kje vidite rešitve za naraščajočo brezposelnost v dolini?

Gorenje je v zadnjih petih letih število zaposlenih zmanjšalo za 2500 mest. Pri 15 tisoč zaposlenih je to pomemben podatek. Zmanjšalo se je tudi število mest v energetiki. Potem je tu Vegrad in še kakšno nesrečno podjetje bi se našlo, ki je pripomoglo k nadpovprečni brezposelnosti v Velenju. Že na začetku mojega mandata smo se odločili, da bomo poskušali ustvariti podjetništvu naklonjeno okolje. Zato smo v sodelovanju z gospodarstveniki sprejeli odlok o spodbujanju podjetništva, pri čemer pričakujem tudi aktivnejšo vlogo izvršne veje oblasti. Občine smo pri tem zelo omejene in težko konkuriramo občinam v drugih državah.

Pred kratkim je vaš sin dobil v upravljanje lokal ob Velenjskem jezeru, katerega lastnik je Premogovnik Velenje. Kako odgovarjate na očitke, da je bil na razpisu izbran zaradi vaših povezav s Premogovnikom, kjer ste bili v preteklosti zaposleni?

Vsako namigovanje, da je bil sin izbran zaradi mojega neposrednega vpliva, zanikam in zavračam. Če sem odkrit, sem sinu pot v podjetništvo na področju gostinstva celo odsvetoval, ker se mi to področje trenutno ne zdi perspektivno.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.