Digitalna ogroženost svobode

V na videz hiperpopolnem sistemu nadzora vseeno obstaja možnost upora posameznika. To dokazuje, kakšno moč ima lahko pogumen človek.

© Tomaž Lavrič

S škandalom zaradi programa Prism, ki omogoča množični elektronski nadzor, se je za svetovno družbo, kar zadeva njeno ogroženost, začelo novo poglavje. V preteklih desetletjih smo občutili več groženj svetovni skupnosti: podnebne spremembe, nevarnosti jedrske energije, finančna tveganja, 11. september in terorizem, zdaj pa spoznavamo še globalno digitalno grožnjo svobodi. Vse te oblike ogroženosti (razen grožnje terorizma) so deloma posledica tehnološkega razvoja, hkrati pa so povezane tudi s strahovi, ki so se med posodabljanjem novih tehnologij že večkrat izrazili. A potem nenadoma pride dogodek, zaradi katerega vse te oblike ogroženosti postanejo resna težava za mednarodno skupnost. Tako kot se je to zdaj zgodilo z ogroženostjo svobode – kakor je razkril Edward Snowden. A za tem se skriva drugačna logika ogroženosti.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.