16. 8. 2013 | Mladina 33 | Politika | Intervju
Goran Lukič: "Sedaj padamo še nižje, ko imamo namesto študentskega dela volontersko pripravništvo."
Samostojni svetovalec Zveze svobodnih sindikatov Slovenije in član izvršnega odbora Sindikata študentov, dijakov in mladih brezposelnih Mladi plus
© Borut Krajnc
Sindikat Mladi plus je pred kratkim opozoril na oglas za volontersko pripravništvo v odvetniški firmi Matoz. Kdaj je volontersko pripravništvo sploh dovoljeno?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
16. 8. 2013 | Mladina 33 | Politika | Intervju
© Borut Krajnc
Sindikat Mladi plus je pred kratkim opozoril na oglas za volontersko pripravništvo v odvetniški firmi Matoz. Kdaj je volontersko pripravništvo sploh dovoljeno?
Zakon v odvetništvu v tem poklicu prepoveduje volonterstvo. Na drugi strani v Zakonu o pravniškem državnem izpitu na žalost piše, da se lahko pripravništvo opravlja tudi prostovoljno. Pripravništva za različne stroke določajo različni posebni zakoni.
Franci Matoz se je zahvalil za vaše opozorilo, oglas označil za napako in se zanjo opravičil. Verjetno pričakujete več?
V našem interesu je, da do takšnih opozoril sploh ne pride. Pričakujemo najmanj dve stvari: da odvetniška zbornica odvetniške pisarne jasno opozori, da takšne prakse niso dopustne, so nezakonite in da mora tista odvetniška firma, ki tega ne spoštuje, kazensko odgovarjati. Poleg tega bi se moral zganiti tudi inšpektorat za delo in preveriti stanje v odvetniških firmah. Na žalost dobivamo komentarje in informacije, da se volontersko pripravništvo prakticira v več odvetniških pisarnah.
Za katera področja je volonterstvo sploh smiselno? Ne bi bilo prav, da bi bilo pripravništvo povsod plačano?
Drži, da se v določenih strokah pomembne kompetence vidijo in dobijo šele v neposrednem stiku z delom, s prakso oziroma s stranko. Prav in logično pa bi bilo, da bi bilo vsako delo ustrezno plačano.
Evropska komisija v svojih dokumentih v zadnjem času poudarja dostojno plačano pripravništvo in vajeništvo. Na evropski ravni nihče več ne govori o volonterskem pripravništvu. V praksi pa ga srečamo marsikje.
Včasih nadomestilo sicer obstaja, a je neprimerno nizko. V Berlinu recimo posameznik za pripravništvo pri organizaciji Transparency International dobi 450 evrov mesečnega nadomestila.
Stanje je kaotično tako v Sloveniji kot v EU. Najbolj značilen primer je Velika Britanija, kjer je v več sektorjih, v kreativni industriji, neplačano pripravništvo postalo nekaj normalnega. Delodajalcem se to ne zdi problematično, in če kateri izmed kandidatov misli drugače, mu takoj povedo, da je za njim dovolj drugih, ki bodo priložnost za delo z veseljem pograbili.
Kako razširjeno je volonterstvo pri nas in kako mladim pomaga kot referenca za nadaljnjo zaposlitev?
Ko smo naredili spletno anketo, ki jo je izpolnilo 345 mladih, je 61 odstotkov odgovorilo, da v času pripravništva niso dobili ničesar – niti potnih stroškov niti malice, kaj šele plačilo. Nedavno smo poslušali o tem, kako študentsko delo odžira delovna mesta. Sedaj padamo še nižje, ko imamo namesto študentskega dela volontersko pripravništvo. Čas je, da se pri tem postavijo jasne meje. Že vsaj dve leti opozarjamo na to, da potrebujemo nacionalni sistem plačanega pripravništva. Delno bi lahko sredstva črpali iz evropskih strukturnih skladov. Pri čemer ne gre pričakovati, da bomo od tam dobili vse. To je lahko kratkoročen dodaten vir, dokler se ne vzpostavi sistem, ki bi stalno zagotavljal sredstva za pripravništvo.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.