7. 11. 2013 | Novice
Člani trojke so priznali napake, ničesar pa ne obžalujejo
Ko sta Klaus Masuch in Servaas Deroose vstopila v prostore Evropskega parlamenta v Bruslju, kjer sta pojasnjevala članom Odbora za gospodarske in denarne zadeve, kako trojka mednarodnih posojilodajalcev sprejema odločitve in katere lekcije se je do zdaj naučila, jima je gotovo odleglo, da se jima ni bilo treba soočiti s protestniki na ulicah Aten. Njunega kolega Poula Thomsena so tam namreč obmetavali s kovanci.
Deroose je flamski ekonomist in namestnik generalnega direktorja v Evropski komisiji. Sodeloval je pri pripravi prvega reševalnega programa za Grčijo leta 2010, do spomladi 2011 je bil vodja misije Evropske komisije v Grčiji. Masuch je nemški ekonomist, ki na Evropski centralni banki (ECB) vodi oddelek za članice EU. V Atene in Dublin je pogosto potoval kot član trojke.
Ker so zahteve neizvoljenih uradnikov, da je treba znižati plače in pokojnine, velik udarec za suverenost države, se člani trojke povsod, kamor pridejo, soočajo s protesti, na spletnem portalu EU Observer piše Valentina Pop. V torek so člani trojke prvič prišli v Evropski parlament. Deroose in Masuch sta evropskim poslancem pojasnila, da trojka opravlja le »tehnične ekspertize«, dejansko moč odločanja o tem, ali bo posamezna članica dobila nakazan denar in koliko, imajo finančni ministri iz držav z evrom, ki odločajo v okviru evroskupine.
Evroskupina je tista, ki formalno podpiše vsako nakazilo denarja, trojka pa ministrom zagotovi gospodarske napovedi, scenarije in podatke, ki jih potrebujejo za odločanje. V primeru Grčije se je trojka pri napovedih zmotila. Belgijski poslanec Dirk Jan Eppink je dejal, da se počuti, kot če bi zasliševali tiskovne predstavnike Alice v čudežni deželi! »Vaše napovedi so bile slabše od najslabše vremenske napovedi, ki sem jo kdaj koli slišal,« je dejal. Philippe Lamberts, prav tako belgijski evropski poslanec, je dejal, da ECB niso le »tehniki«, zato naj se nikar ne izgovarjajo na evropskupino.
Servaas Deroose je priznal, da napovedi trojke niso bile brez napak, a »zaradi razmer je bilo izredno težko napovedovati« Klaus Masuch pa je s prstom pokazal na vlade držav, ki prejemajo pomoč, češ da niso dovolj hitro izvajale reform, in na zmanjšanje zaupanja.
Evropske poslance je tudi zanimalo, ali člani trojke kaj obžalujejo. Deroose in Masuch sta zatrdila, da je bil originalni načrt dober, a nekatere stvari bi lahko izvedli drugače. Deroose je dejal, da bi se lahko bolj osredotočili na izboljšanje konkurenčnosti, Masuch je dejal, da je trojka podcenila odpor interesnih skupin, ki jim je trojka ukinila »neupravičene privilegije«.
Evropski parlament namerava v kratkem začeti preiskavo o delu trojke. Vodila jo bosta avstrijski evropski poslanec Othmar Karas in francoski evropski poslanec Liem Hoang Ngoc. Poročilo nameravata pripraviti še v tem mandatu Evropskega parlamenta.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.