Bogomir Kovač: Ujeti v pasti

Postaja reforma visokega šolstva s svojo produktivistično logiko sodobnih »tovarn znanja« morda celo eden od krivcev in možnih vzvodov sedanje velike recesije?

© Uroš Abram

Bolonjska šolska reforma je v teh letih v različnih državah praznovala desetletnico. Pred letom dni so Nemčijo pretresali številni študentski nemiri. Profesorji in študenti so protestirali, ker menijo, da so z bolonjsko prenovo izgubili humboldski duh svoje tradicionalne univerze, posebnosti visokih strokovnih šol, vpeljani sistem pripravništva in razvit inženirski pristop, ki jim prinaša eno od osrednjih konkurenčnih prednosti na globalnih trgih. »Rešite šolstvo, ne le banke«, »Vlaganje v šolstvo – donos zagotovljen« sta se glasila dva značilna in zgovorna protestna transparenta. Nemci so nezadovoljni s svojim šolstvom, Merklova pa drugim ponuja nemški visokošolski model kot dobro reformno orodje za razvojni preboj. Ne v nemškem ne v evropskem območju in tudi v Sloveniji ne vemo, ali naj univerze proizvajajo intelektualce ali eksperte kot njihov antipod, brez kritične refleksije in moralne odgovornosti. Kaj se dejansko dogaja?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.