»Slovenske vstaje so vsem v velik navdih.«
Igor Štiks
pisatelj in filozof o tem, zakaj so protesti v Bosni in Hercegovini posledica kapitalistične tranzicije in kam lahko vodijo
Igor Štiks pred stavbo vlade Kantona Sarajevo, ki je bila tarča med vstajo 7. februarja 2014
© Velija Hasanbegović
Igor Štiks je pisatelj, po izobrazbi politolog, najprej pa aktivist. Z družino se je pri 15 letih iz Sarajeva moral preseliti v Zagreb. Najprej je bil literarni kritik. Nato je napisal prvo knjigo Dvorec v Romanji, dobil nagrado in odšel študirat filozofijo v Pariz. Spet je končal knjigo, tokrat Elijev stol, dobil nagrado, postal prevajan avtor po vsej Evropi, in odšel študirat v Chicago. Sledil je Edinbourgh in razpetost med Sarajevom, Zagrebom in danes še Beogradom. S hrvaškim filozofom Srećkom Horvatom sta zadnja leta redno organizirala festival Subversive v Zagrebu, že leta 2010 pa napisala esej Pravica do upora – uvod v anatomijo državljanske nepokorščine. Je eden glavnih levičarskih mislecev na področju bivše Jugoslavije. Upor v Bosni in Hercegovini je spremljal iz Sarajeva, svojega rojstnega mesta.
Že več kot štirinajst dni državljani po vsej Bosni in Hercegovini protestirajo in pripravljajo plenume ter skušajo tako pritisniti na oblast oziroma jo prisiliti, da bi začela opravljati svoje delo. To, kar se dogaja, nekateri razglašajo za pravi čudež. V Sarajevu ste bili na protestih, udeležili ste se plenumov, ves čas ste v stiku z ljudmi v Tuzli in v nekaterih drugih mestih. Lahko poskusite pojasniti, kaj se dogaja v Bosni in koliko bi to, kar se dogaja, dejansko utegnilo spremeniti tukajšnjo stvarnost?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.