6. 6. 2014 | Mladina 23 | Kultura | Dogodki
Festival presežnikov
Druga godba je tridesetletnico proslavila z izjemnim festivalom
Festival Druga godba že tri desetletja skrbi za to, da slovensko občinstvo spoznava tradicionalne godbe z vsega sveta in robne glasbene žanre, in to počne na tako visoki ravni, da že nekaj let uradno sodi med 25 najboljših tovrstnih festivalov na svetu.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
6. 6. 2014 | Mladina 23 | Kultura | Dogodki
Festival Druga godba že tri desetletja skrbi za to, da slovensko občinstvo spoznava tradicionalne godbe z vsega sveta in robne glasbene žanre, in to počne na tako visoki ravni, da že nekaj let uradno sodi med 25 najboljših tovrstnih festivalov na svetu.
Seveda smo pričakovali, da nas bo festival tudi letos, ko slavi visoki jubilej, presenetil s pestro izbiro nastopajočih glasbenikov. In nismo se zmotili, o čemer priča ponovni množični odziv občinstva. Prav številni obiskovalci so tudi vnovični dokaz za to, kako zelo dober je lani uvedeni spremenjeni koncept festivala, po katerem se številni koncerti na različnih prizoriščih v Ljubljani zvrstijo v precej kratkem času. Letos je festival trajal le dva oziroma tri dni, če mu prištejemo še četrtkov nastop presenečenja z Juano Molina.
Ta argentinska glasbenica, napovedana le nekaj dni prej, je tudi odprla festival v klubu Cankarjevega doma. Izkazala se je kot suverena vodja tria, ki je občinstvo popeljal v umirjeno, nekaj več kot uro trajajoče popotovanje po psihedeličnih vokalno-inštrumentalnih pokrajinah, podkrepljenih z njenim obvladovanjem zvočnih efektov in seveda njenim vokalom.
Naslednji večer se je dogajanje preselilo v dvorano Katedrala v Kinu Šiška, kjer so pripravili program, namenjen afriškim godbam. In znova smo bili priča zares velikemu zanimanju občinstva, saj je nastopil legendarni Mulatu Astatke, oče etiopskega jazza in stari znanec Druge godbe, za njim pa še tuareški pevec in kitarski virtuoz Bombino. Astatke se je s sedemčlansko zasedbo vrhunskih londonskih jazzovskih glasbenikov spet izkazal kot profesionalec, pa tudi kot demokratičen vodja, saj je glasbenikom iz svoje zasedbe omogočil skorajda neomejeno glasbeno izraznost, to pa je le še dodatno podžgalo že tako zadovoljno občinstvo. Po jazzovsko obarvanem nastopu je nastopil čas še za novo svetovno tuareško senzacijo iz Nigra, Bombina, ki v svoji glasbi združuje tradicionalne berberske ritme, rock, funk, pa tudi karibske glasbene vplive, ki nam jih je zelo nazorno predstavil tudi med svojim energičnim in izrazito ritmično nabitim nastopom.
Sledili so nočni metelkovski nastopi Wanga Lija, Akue Naru in skupine Jambinai, pa dnevna nastopa turško-balkanskih godb, najprej turške zasedbe Rubato in nato še starih znancev naših odrov, makedonske zasedbe Foltin z gosti. Večerni termin je bil namenjen tokratni (prvič domači) zvezdi festivala – Magnificu, ki je s Srbskim vojaškim orkestrom poskrbel za simpatičen nastop, med katerim je svojo pop formo dobro zmiksal s tradicionalnim balkanskim izročilom. Zatvoritev festivala je pripadla mešanici žanrov in ritmov domačega gramofonsko-računalniško-bobnarskega tria Jimi Barka Experience v klubu Channel Zero.
Druga godba je spet uspela. Prenovljeni koncept z ravno pravšnjim številom nastopajočih, žanrsko heterogenostjo in večjim številom manjših prizorišč je iz praznovanja tridesetega rojstnega dne naredil celo izjemen festivalski dogodek in vse kaže, da bo številno in pisano občinstvo festivalu sledilo tudi v naslednjih, še zrelejših letih.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.