12. 12. 2014 | Mladina 50 | Družba | Intervju
Boris Šuštar
Predstavnik združenja, ki opozarja na hudo onesnaženost okolja v Celju
© Igor Napast, Večer
Cinkarna Celje je poljskemu podjetju Environ naročila izvedbo pregleda onesnaženosti tal in podtalnice na zemljišču, ki ga upravlja. Tla so hudo onesnažena, vodstvo je nad tem presenečeno. Pa vi?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
12. 12. 2014 | Mladina 50 | Družba | Intervju
© Igor Napast, Večer
Cinkarna Celje je poljskemu podjetju Environ naročila izvedbo pregleda onesnaženosti tal in podtalnice na zemljišču, ki ga upravlja. Tla so hudo onesnažena, vodstvo je nad tem presenečeno. Pa vi?
Trditev, da je vodstvo presenečeno, je nedopustna in kaže na nekompetentnost ljudi, ki to trdijo. Tudi župan Celja Bojan Šrot in njegovi sodelavci nas niso jemali resno, ko smo opozarjali na skrb zbujajoče podatke o onesnaženju Celjske kotline. Zmerjali so nas s šalabajzerji, ekoteroristi … Poljaki so naše trditve potrdili. V plasteh zemlje, kjer Cinkarna deluje danes, kjer je delovala v preteklosti in kamor so odlagali metalurške odpadke, so koncentracije težkih kovin tako visoke, da tudi za več kot stokrat presegajo vrednosti, pri katerih je treba nujno ukrepati.
Župan miri, da se strupi ne širijo v okolje, da v bližini onesnaženih območij ni vodnih zajetij.
Environ je v podtalnici pod analiziranimi območji ugotovil obremenjenost s težkimi kovinami. Dokazano torej je, da se onesnaženje razširja v podtalnico. To pa pomeni, da je podtalnica ogrožena tudi na širšem Celjskem. Na okrogli mizi toksikološkega društva, na kateri sem bil, je Branko Družina rekel, da smo v Celju pili tudi vodo, obogateno s kadmijem. To, da vodo dobivamo iz zajetij Frankolovo in Vitanje, o čemer govori Šrot, je nujno, saj bi se sicer zastrupili.
Že vrsto let opozarjate na osnaženost zraka zaradi širjenja prahu z onesnaženih tal. Med napotki za sanacijo Environ potrdi tudi to, saj predlaga »pokritje« onesnaženih območij s stalnim rastjem.
Z analizami, ki smo jih financirali sami, in z uradnimi analizami smo dokazali, da sta zemlja in ozračje v Celju izjemno onesnažena. Podstrešni prah tako rekoč po vsem Celju vsebuje stokrat več kadmija, kot je slovensko povprečje, in 50-krat več drugih onesnaževal. Cinka je toliko, da je prah dejansko kakovostna cinkova ruda. Prav zaradi teh podatkov je Inštitut za varovanje zdravja zapisal, da bi bilo treba prepovedati gojenje in uživanje vrtnin z lokalnega, najbolj kontaminiranega območja. Lokalna oblast se je ravnala po načelu »kar se ne ve, ne boli«, to pa je v tako degradiranem okolju skrajno nedopustno. Prebivalci niso bili primerno obveščeni. Danes je najbolj sporno območje stare cinkarne, saj je v celoti odprto in ni poraščeno s travo ali z drugim rastjem, ki bi preprečevalo prašenje.
Cinkarna bo kmalu na vrsti za prodajo. Je bil pregled opravljen šele zdaj, da bi znižali kupnino?
Tega ne verjamem. Vsak kupec se prepriča, koliko je njegova prihodnja lastnina vredna, Cinkarna pa bo morala za ugotovljeno onesnaženje plačati. Predvsem me skrbi, da bi morebitni kupec v njej ohranil samo najbolj okoljsko sporne programe. Druge, ki niso tako dobičkonosni, pa opustil.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.