24. 4. 2015 | Družba | Druga svetovna vojna
Vojna grozot
Nemčija je 22. junija 1941 napadla Sovjetsko zvezo z več kot tremi milijoni vojakov. Ta vojni pohod je zahteval več žrtev kot katerikoli drugi v zgodovini. Nemške čete so med njim sistematično izvajale vojne zločine.
Nemškim četam so sledile posebne enote s po štirimi do tisoč pripadniki, ki so prečesale zavzeto območje. V njih so sodelovali predvsem pripadniki varnostne policije in varnostne službe in so bili podrejeni SS. Njihova naloga je bila »likvidacija sovražnih elementov«, kar je pomenilo predvsem sistematično pobijanje komunističnih funkcionarjev in judovskega prebivalstva.
© Profimedia
Dan, ki se ga Judje iz Białystoka spominjajo kot krvavega petka, je Johann Pflugbeil imenoval ponosni dan. Tako je namreč generalpodpolkovnik 27. junija zvečer ta dogodek zabeležil v vojnem dnevniku svoje 221. varnostne divizije. Tistega dne je opazoval, kako je v veliki sinagogi v mestu zgorelo več kot 700 Judov. To je bil eden prvih velikih zločinov v nemško-sovjetski vojni; povsod na zasedenih območjih so se napadalci začeli izživljati nad milijoni civilistov. Grozote so trajale štiri poletja in tri zime.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.