Delitev sveta

Maja 1945 je kapitulirala Nemčija, štiri mesece za njo še Japonska – druge svetovne vojne je bilo s tem konec. Zmagovalne sile so sprva hotele oslabiti in prevzgojiti napadalce, a so politiko kaznovanja kmalu opustile, kajti v porajajočih se nesoglasjih med Vzhodom in Zahodom so nekdanji sovražniki nenadoma postali zaželeni zavezniki.

Konferenca v Jalti na Krimu, februar 1945, kjer so Churchill, Roosevelt in Stalin razdelili povojni svet

Konferenca v Jalti na Krimu, februar 1945, kjer so Churchill, Roosevelt in Stalin razdelili povojni svet
© Profimedia

Voditelji zavezniške koalicije nasprotnikov Nemčije in Japonske so imeli skupen cilj: nikakor niso želeli ponoviti napak držav zmagovalk v prvi svetovni vojni. Leta 1919 so politični voditelji zahodnih zaveznic na pariški konferenci hoteli vzpostaviti ureditev, ki bi zagotovila dolgo obdobje miru in preprečila vnovično prelivanje krvi, kakršno je svet doživel med letoma 1914 in 1918. Toda v tridesetih letih je Japonska napadla Mandžurijo, Mussolinijeva Italija je začela v Afriki ustvarjati sodobni Imperium Romanum, nacionalsocialistična Nemčija pa se je oboroževala za svetovno prevlado na Vzhodu.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.