17. 7. 2015 | Mladina 29 | Družba | Intervju
»Pesem je najbolj avtentična, če jo verificiraš prek realnega ljubezenskega čustva, ki je pač navdihovalec takšnih in drugačnih skrbi, žalosti, zanosa, omame«
Ciril Zlobec
pesnik
Devetdesetletnik Ciril Zlobec, pesnik, pisatelj, publicist, urednik, akademik in nekdanji politik, se je rodil 4. julija v Ponikvah na Krasu, v tedanji italijanski državi. Zavedni Slovenec je že od mladosti s slovensko pesmijo in pregovorno kraško trmo kljuboval fašizmu, zaradi česar so ga, semeniščnika, leta 1941 izključili iz gimnazije v Gorici in Kopru. Leta 1942 se je vključil v narodnoosvobodilno gibanje, postal aktivist OF, po konfinaciji in kapitulaciji Italije pa se je pridružil partizanom. Po vojni je končal študij na Filozofski fakulteti, se posvetil novinarstvu, urednikovanju, prevajanju in predvsem pesnjenju. Trideset let je bil urednik revije Sodobnost. Leta 1990 je postal član predsedstva Republike Slovenije.
Ciril Zlobec je pesnik ljubezni. V petindvajsetih pesniških zbirkah tematizira ljubezen v vseh njenih podobah. Piše o zaljubljenosti, hrepenenju, usodni ljubezni, pa tudi o dvomu, žalosti in oddaljevanju. Nedavno je izšla zbirka pesmi Ljubezen – čudež duše in telesa. Sam je izbral pesmi zanjo, da bi z njimi sestavil nekakšno avtobiografijo in hkrati nekakšen siže različnih stanj ljubezni v resničnem življenju pesnika, ki je prehodil pot devetih desetletij.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.