31. 7. 2015 | Mladina 31 | Kultura
Kitajski Andy Warhol
Wang Guangyi, utemeljitelj kitajskega političnega pop arta
Slikar Wang Guangyi z nepogrešljivo cigareto v roki v svojem ateljeju na robu Pekinga
Wang Guangyijevega ateljeja ni težko najti. Uredil si ga je v razkošnem kompleksu na obrobju Pekinga, na dvorišču pred njim pa obiskovalce pozdravi skupina negibnih komunističnih delavcev iz fiberglasa in pripadnikov Rdeče garde. Poleg njih je bil tistega dne parkiran lesketajoči se slikarjev jaguar, dandanašnji eno najpomembnejših znamenj uspeha na Kitajskem. Obe prvini sestavljata nenavadno mešanico, ki nehote izraža bistvo Wangovega umetniškega ustvarjanja.
Wang se je rodil leta 1957 v najsevernejši kitajski provinci Heilongjiang. Slikarsko pot je začel v osemdesetih letih, ko se je država že spet odpirala svetu in njegovim vplivom. Občinstvo je navdušil z novo interpretacijo mogočnih figur in estetike agitpropa, ki jo je popačil ter ji primešal logotipe in znake najbolj znanih kapitalističnih velikanov, kot so Coca-Cola, Rolls Royce, Marlboro ali Louis Vuitton. Takšno zmes so poimenovali politični pop art in več slik, narejenih v skladu s to estetiko, sodi med najbolj cenjena sodobna kitajska dela. Leta 1993 so nekaj njegovih del razstavili na beneškem bienalu, enem najpomembnejših dogodkov v sodobni umetnosti, in s tem je dobil priložnost, da postane prepoznaven po vsem svetu.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.