8. 10. 2015 | Kultura
Borštnikov prstan Ljerki Belak, srečanje pa bosta od zdaj dolgoročno financirala ministrstvo in občina
Ljerka Belak ima ob ponedeljkih svojo oddajo na prvem programu nacionalnega radia, ob torkih zvečer pa vodi oddajo Dost ‘mam na kanalu Net TV.
© Net TV
Letošnja dobitnica Borštnikovega prstana za življenjsko delo je igralka Ljerka Belak. Posebno žirijo, ki podeljujejo nagrado za to najbolj najbolj prestižno nagrado za igralske dosežke, sestavljajo Borštnikov nagrajenec Janez Hočevar, gledališka kritičarka Mojca Jan Zoran, režiserja Vinko Möderndorfer in Metod Pevec ter umetniška direktorica Festivala Borštnikovo srečanje Alja Predan. Letošnji dogodek bo potekal med 15. in 25. oktobrom v Mariboru.
Zdaj upokojena igralka Ljerka Belak, rojena v Ljubljani, je igrala v skoraj vseh slovenskih poklicnih gledališčih. Med leti 1971 in 1993 je bila zaposlena v Slovenskem ljudskem gledališču (SLG) Celje, nato se je pridružila igralskemu ansamblu Mestnega gledališča ljubljanskega (MGL), kjer je ostala do upokojitve. Trenutno se ukvarja z gledališčem le še ljubiteljsko, dejavna pa je tudi v pogovornih oddajah na radiu in televiziji.
V gledališču je odigrala več kot sto premier. "Gledališču je posvetila in žrtvovala vse. In v tem je tudi skrivnost njene odličnosti," je v obrazložitvi zapisala žirija za podelitev Borštnikovega prstana. "Energija, sugestivnost, predanost, artikuliranost, duhovitost, polnokrvnost, kreativnost, nevsiljivost, niansiranost, pretresljivost. Vse to so besede, s katerimi so najpogosteje označevali igralsko umetnost Ljerke Belak," so zapisali v obrazložitvi.
"Lepo je dobiti nagrade. Tako lepo pa sploh," se je na vest o prejemu Borštnikovega prstana odzvala Belakova. "Teater je nekaj najlepšega na svetu, čeprav te požre celega," meni.
Festivala Borštnikovo srečanje bo ob letošnji 50. izdaji postregel z bogatim mednarodnim programom s fokusom na Poljski. Borštnikove prstane so začeli podeljevati leta 1970, ko so festival, prej znan kot Teden slovenskih gledališč, poimenovali po prvem slovenskem profesionalnem igralcu in režiserju Ignaciju Borštniku.
Letošnji jubilej bo zaznamoval podpis pogodbe med ministrstvom za kulturo in Mestno občino Maribor o dolgoročnem financiranju festivala. Z njo si obetajo bolj stabilno okolje za pripravo festivala, ki je bil lani ob napovedi občinske odtegnitve financiranja skoraj pred ukinitvijo. Direktor SNG Maribor Danilo Rošker je zdaj prepričan, da bo festival lahko živel še naslednjih 50 let.
V tekmovalnem programu se bo za nagrade potegovalo deset slovenskih predstav, ki jih je izbrala selektorica Amelia Kraigher. Lani je festival potekal pod sloganom Igrajmo se!, letošnji program pa je že objavljen na njihovi uradni spletni strani.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.