20. 11. 2015 | Mladina 47 | Družba
Kaznovani študentje
Nekateri študenti se morajo izseliti iz domov, zato ker so se prepisali
Pogoj za bivanje v študentskem domu je status študenta. Študenti, ki diplomirajo in nadaljujejo podiplomski študij ter tisti, ki zamenjajo študijski program, ob prehodu iz enega v drugo študijsko leto za nekaj dni izgubijo status, zato je oktobra nastala težava. Zaradi izgube statusa so od študentskega doma prejeli obvestilo, da se morajo izseliti.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
20. 11. 2015 | Mladina 47 | Družba
Pogoj za bivanje v študentskem domu je status študenta. Študenti, ki diplomirajo in nadaljujejo podiplomski študij ter tisti, ki zamenjajo študijski program, ob prehodu iz enega v drugo študijsko leto za nekaj dni izgubijo status, zato je oktobra nastala težava. Zaradi izgube statusa so od študentskega doma prejeli obvestilo, da se morajo izseliti.
Ta težava se je letos pojavila prvič. V prejšnjih letih so bili študentski domovi o stanovalcih, ki so izgubili status, s strani ministrstva za izobraževanje obveščeni z zamikom. Za tiste, ki so status izgubili za kratek čas, so bili tako domovi obveščeni šele potem, ko so že ugodili njihovi prošnji za podaljšanje bivanja. Letos pa prvič deluje elektronsko obveščanje, zato so domovi o stanovalcih brez statusa obveščeni takoj. Tako so morali od njih zahtevati, da se izselijo.
Po pritisku predstavnikov študentov je ministrstvo za izobraževanje našlo rešitev. Študenti, ki so za kratek čas izgubili status, lahko ostanejo v domu, a morajo do dne, ko je rešena njihova prošnja za bivanje, plačevati polno ceno. Ta znaša do 90 evrov na mesec ali okoli 20 evrov več od subvencionirane cene, kar je še vedno precej manj, kot bi plačevali pri zasebniku; tam so namreč cene 150 evrov na mesec ali več. Vendar ta rešitev velja zgolj za tiste, ki so diplomirali in se vpisali na podiplomski študij. Teh je v Študentskem domu Ljubljana 228. Rešitev ne velja za okoli 20 študentov, ki so status za nekaj dni izgubili zato, ker so zamenjali študijski program. Ti so se morali izseliti ter nekaj mesecev bivati v zasebnih stanovanjih. Predsednik študentskega sveta stanovalcev v Ljubljani Janez Sojč je pripravil javni poziv za ministrico za izobraževanje Majo Makovec Brenčič. »Študentom, ki bodo izseljeni, bo povzročeno nemalo težav,« je zapisal in navedel, da iskanje sobe pri zasebnikih predstavlja težave predvsem za revnejše študente.
Ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič pojasnjuje, da nekateri v rešitev niso vključeni zato, ker »so se zavestno odločili za izpis ali menjavo študijskega programa«. To so namreč storili »po lastni želji«. Njene odgovore je razumeti, kot da bo država pomagala pridnim študentom, ki ne odstopajo od predpisane poti, ne pa tistim, ki med študijem ugotovijo, da bi raje študirali kaj drugega. Pri tem pa sedanji sistem kaznuje tudi pridne študente, saj diplomirajo že junija in so potem do oktobra brez statusa.
Zanimivo je tudi, da se je izseljevanje študentov pojavilo zgolj v Ljubljani, v Mariboru pa ne. Vodja službe za študentske zadeve na mariborski univerzi Sonja Šantl zatrjuje, da so vsi lahko ostali v domovih, in tudi, da so bili vsi že oktobra upravičeni do subvencionirane cene postelje. »Pri nas smo vse lahko spravili pod streho.«
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.