Borut Mekina

 |  Mladina 49  |  Politika

Kacin znova v formi

Naš veleposlanik bolj natovski od Nata

S svojim hladno-odločnim, deloma odrezavim nastopom je Jelko Kacin že ob osamosvojitveni vojni – tedaj še kot minister za informiranje – razkril svoj talent za izredna stanja. To razumevanje ravno prav-

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Borut Mekina

 |  Mladina 49  |  Politika

S svojim hladno-odločnim, deloma odrezavim nastopom je Jelko Kacin že ob osamosvojitveni vojni – tedaj še kot minister za informiranje – razkril svoj talent za izredna stanja. To razumevanje ravno prav-

šnje mere dramatičnosti pri sodobnem komuniciranju z javnostmi je kasneje Kacina pripeljalo od obrambnega ministra prek predsednika LDS in evroposlanca do slovenskega veleposlanika pri Natu. Minuli teden je lahko spet zaigral vlogo, ki mu gre najbolje od rok.

Po sestrelitvi ruskega letala so se namreč v Bruslju zbrali Natovi veleposlaniki. Na srečanju, na katerem je Turčija predstavila svojo plat zgodbe, je Slovenijo zastopal Kacin, ki se je takoj za tem v živo javil za Odmeve. Turška verzija dogodkov naj bi bila »zelo argumentirana in podkrepljena z vsemi dokazi … z gotovostjo lahko potrdim, da sta letali večkrat zapored kršili zračni prostor, da sta bili večkrat opozorjeni …«, a ruski piloti se »preprosto niso odzvali«. Rusija je bila že večkrat pozvana, da se z Natom dogovori za način komuniciranja in izogibanja incidentov, »ampak očitno stvar ne zaleže,« je dejal Kacin.

Če stvar ne zaleže, je treba ravnati bolj grobo – seveda. A problem je v tem, da so o omenjenem incidentu drugi veleposlaniki in mediji poročali manj dramatično. Reuters je recimo zapisal, da »čeprav nihče izmed 28 veleposlanikov pri Natu ni branil Rusije, so mnogi izrazili zaskrbljenost, ker Turčija ni spremljala ruskih letal ven iz svojega zračnega prostora. ’Obstajajo drugačni načini ravnanja v takšnih situacijah,’ je dejal eden izmed diplomatov.« Posebej glasna naj bi bila Grčija, katere zračni prostor naj bi Turčija lani kršila kar 2244-krat. Grški premier Aleksis Cipras je nekaj dni pozneje na bilateralnem srečanju dejal: »K sreči naši piloti niso tako živahni, kot so vaši proti Rusom.«

Sicer pa že iz uradne turške informacije težko razberemo, kaj naj bi bilo tako dobro »argumentirano in podkrepljeno z vsemi dokazi« – ruski letali naj bi se namreč, sodeč po turškem radarju, nad ozemljem Turčije znašli le za 17 sekund; leteli sta v dolžini 1,36 in 1,15 milje, relativno počasi, okrog 300 kilometrov na uro.

Kaj pa če bo Kacina njegov talent privedel do mesta uradnega govorca zveze Nato?

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.