IZAK KOŠIR

 |  Kultura

Miha Turšič nepreklicno odstopil s položaja direktorja Ksevta

© Marko Gabrijelčič

Miha Turšič je v sporočilu za javnost zapisal, da nepreklicno odstopa s funkcije direktorja Ksevta (Kulturno središče evropskih vesoljskih tehnologij), saj se je iztekel teden, v katerem sta bila s predsednikom vlade dogovorjena za rešitev situacije, ki ga je med drugim pred kratkim pognala v gladovno stavko. Turšič pravi, da premier ni ponudil ne statustne, ne finančne rešitve. 

"Nič od tega, na kar sem z gladovno stavko opozarjal, se ni razrešilo. Nič! Ministrstvo za kulturo se še naprej zateka k politični manipulaciji, birokratskemu politikantstvu in aroganci. Nižji sekretar Matjaž Šekoranja me kriminalizira za svoje birokratske napake. Direktorica Direktorata za ustvarjalnost Biserka Močnik nizkotno zlorablja mojo družinsko stisko in jo razširja po morbidnih portalih. Ministrica pa oba podpira. Toliko o zakonitem delovanju uradnikov in srčnosti ministrice, kot jo opisuje njen partijski vodja. Toda - kdo jim pa kaj more! So nedotakljivi! Zato Ksevta v takih pogojih ne morem več odgovorno voditi," je zapisal Miha Turšič, zdaj že nekdanji direktor Ksevta. Dodal je, da je bila v tem času opravljena finančna revizija poslovanja, katere rezultati še nekaj tednov ne bodo znani, v medijih pa "neimenovani viri z Ministrstva za kulturo skupaj z brezobraznim Božidarjem Novakom špekulirajo o večmilijonskih utajah".

Turšič, ki vsa podtikanja odločno zavrača, pravi, da po tem, ko so onemogočili njihovo redno delovanje, je zdaj še državni sekretar Anton Peršak z "neutemeljenimi špekulacijami brutalno pokončal reševanje Ksevta na Ministrstvu za gospodarstvo".

Turšič je Ksevt vzpostavil z Draganom Živadinovim, Dunjo Zupančič in številnimi sodelavci, politiki in mednarodnimi partnerji. "Od začetka delovanja in vse dokler smo zmogli, smo vanj vlagali znanje, delo in sredstva. To zasebno investicijo so, namesto da bi jo nadgradili, raje zrušili. Ksevt je bil dejanski katalizator povezovanja umetnosti in znanosti znotraj mednarodnih vesoljskih aktivnosti. V naše delovanje so bile in so še vedno vključene osrednje nacionalne in mednarodne akademske, tehnološke in kulturne inštitucije. Soustanovili smo Slovensko vesoljsko agencijo. Razvoj inštitucije v treh letih je presegel tudi moja pričakovanja. Vsega je zdaj konec!" sporoča Miha Turšič in opozarja, da iz te kalvarije odhaja poražen in socialno ogrožen, zato se mora najprej posvetiti "preživetju in svojim najbližjim, nato pa nazaj v umetnost", ker brez nje ne more živeti.

Kaj se bo torej zdaj zgodilo s Ksevtom? Turšič je okrcal ministrico za kulturo, za katero pravi, da ima tečaj iz astronomije in ga je prepričevala, da se na kulturalizacijo vesolja spozna bolje od njega. Omenil je tudi župana Vitanja, za katerega trdi, da bo kot poklicni harmonikar "nedvomno poskrbel za sproščeno vzdušje na ruševinah spominske sobe Hermana Potočnika Noordunga".

"Za slovensko kulturo se torej ni bati! Srečno nam vsem," zapis sklene Miha Turšič. 

Med Turšičevo gladovno stavko je Mladinin novinar Jure Trampuš z njim oktobra objavil intervju, ki si ga lahko preberete tu. Spomnimo, da je Turšič 30. septembra začel z gladovno stavko, s katero je želel opozoriti na (ne)delovanje ministrstva za kulturo. To je po 17 dneh prekinil, ker je bilo ugotovljeno, da Ksevt javna sredstva uporablja upravičeno in transparentno. 

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.