Hitri postopki za revne, sojenje privilegij bogatih?

Enakosti pred zakonom v kazenskem postopku ni več. Z denarjem je mogoče kupiti pravico. Oziroma – brez denarja je dostop do pravice precej bolj omejen.

Upokojeni brigadir Tone Krkovič in predsednik SDS Janez Janša v družbi »dragega« odvetnika Francija Matoza na sojenju v zadevi Patria

Upokojeni brigadir Tone Krkovič in predsednik SDS Janez Janša v družbi »dragega« odvetnika Francija Matoza na sojenju v zadevi Patria
© Borut Krajnc

Dolga desetletja je v Sloveniji ne glede na politični sistem veljalo, da ima vsakdo pravico do poštenega sojenja. Danes ni več tako. Vsaj v praksi ne. Slovenija v tem pogledu, v negativnem smislu, res še ni Amerika, je pa na poti do tja. Več kot tretjina obdolžencev je namreč obsojena, ne da bi sploh videla sodnika. Če ga že vidijo, pa jim izreče zgolj kazensko sankcijo. Ni pa to edini problem. Klasični sodni postopek namreč posledično postaja privilegij bogatih in vplivnih. Ti imajo poleg tega na voljo še možnost barantanja s tožilstvom v zameno za nižjo kazen. Priznanje krivde in hitra obsodba pa preostaneta na voljo vsem drugim.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.