13. 1. 2016 | Kultura
Madžarski novi val
Utopijazdaj (v iskanju lepega življenja)
V Centru kulture Španski borci v Ljubljani bo 14. januarja ob 20.00 premiera plesnih solov dveh mladih ustvarjalcev madžarskega porekla, Benceja Mezeija in Gyule Cserepesa.
Bence Mezei je bil rojen v Bački Topoli v Srbiji, vendar je odraščal na Madžarskem. Študiral je na Madžarski akademiji za ples in se že v času študija udeleževal različnih plesnih delavnic. Od desetega do petnajstega leta je v svojem domačem kraju deloval kot otroški igralec v gledališču Gárdonyi Géza pod umetniškim vodstvom Tiborja Csizmadie. Po diplomi je sodeloval z različnimi koreografi na Madžarskem in v tujini ter z improvizacijskim plesnim gledališčem Willany Leó iz Budimpešte. Od maja 2012 je član mednarodnega plesnega ansambla EnKnapGroup, svoj solo prvenec je ustvarjal v letu 2015.
Utopijazdaj (v iskanju lepega življenja) je njegovo prvo avtorsko delo. Solo predstava- miniaturka črpa iz začetnega vprašanja o lepoti: v čem in kako jo iskati? Bence išče skozi početje, vedno v odnosu do nečesa-do telesa, predmeta, glasbe in prostora. Gradi in ruši. Vedno znova se napoti proti doseganju ultimativnega cilja in poskuša ustvariti nekaj, kar bi za trenutek obstalo, to končno pa se ves čas izmika, pada, se transformira v nekaj drugega, nepričakovanega. Iskanje "zaklada" je tako potovanje, kjer bolj kot destinacija štejejo posamični trenutki, koraki, prebiski in premiki.
Gyula Cserepes je plesalec, performer in koreograf, ki je doma iz Bečeja v Vojvodini. Študiral je na Visoki šoli za ljudsko umetnost v Fótu na Madžarskem in na Šoli za sodobni ples v Budimpešti. Profesionalno je začel plesati leta 2007 v Srednjeevropskem plesnem gledališču v Budimpešti. Leta 2008 se je pridružil plesnemu ansamblu EnKnapGroup, od leta 2013 pa je pri več projektih sodeloval s plesno skupino Jozsefa Trefelija, ki deluje v Ženevi. S skupino je bil na turnejah po Evropi, Afriki, ZDA in na Bližnjem Vzhodu. Od leta 2012 Gyula deluje kot svobodni umetnik-koreograf in performer. Njegovi avtorski deli sta "Revive The Castle," lokacijska predstava in "New Age Gypsies." Njegovo zadnje delo "The Bridge" je bilo premierno predstavljeno v bruseljskem gledališču Volksroom novemba 2013. Predstava je med drugim gostovala v Mehiki, na Dunaju, v Parizu in Budimpešti.
Selfy je njegov najnovejši solo, umetniški prostor, ustvarjen z namenom samorefleksije. V tem "odprtokodnem" performansu, v katerem si gledalec in performer delita isti "oder" v neposredni bližini, ta izkušnja neposrednosti prevlada nad "pripovedjo." Njegov ples poteka na tanki liniji med transom in reprezentacijo. Selfy je nenehno potovanje med zunaj in znotraj, med notranjim univerzumom in zunanjim svetom-resničnostjo. Cilj Gyulovega nenehnega skakanja je postati tako vitek, tako transparenten, da njegova identiteta lahko izhlapi, s čimer gledalcu omogoči, da v njem vidi odsev samega sebe. Performer postane abstraktno ogledalo in medtem, ko se v njem opazujemo, se lahko vprašamo: kdo sem, zares? Je moja identiteta res to, kar sem mislil, da je?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.