Lačni kulture
Vsakoletni festival Bobri pri najmlajših zbuja ljubezen do kulture
Janez Dovč, Goran Krmac in Boštjan Gombač na živahnem zaključku lanskih Bobrov
© Nada Žgank
V prestolnico se s pesmijo na ustih vračajo Bobri. Naš največji festival kulturno-umetnostne vzgoje, ki s kulturnimi vsebinami pri najmlajših zbuja ljubezen do kulture, je letos dobil čisto svojo pesem Bobrévko, ki jo je spisal Andrej Rozman - Roza.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Janez Dovč, Goran Krmac in Boštjan Gombač na živahnem zaključku lanskih Bobrov
© Nada Žgank
V prestolnico se s pesmijo na ustih vračajo Bobri. Naš največji festival kulturno-umetnostne vzgoje, ki s kulturnimi vsebinami pri najmlajših zbuja ljubezen do kulture, je letos dobil čisto svojo pesem Bobrévko, ki jo je spisal Andrej Rozman - Roza.
Čeprav je do začetka festivala še nekaj časa, se mulčki že zagreto pripravljajo nanj. V okviru Bobrovih mladih oči, enega od predfestivalskih dogodkov, ki postajajo stalnica, se pod mentorstvom Zale Dobovšek že urijo v pisanju gledaliških kritik in intervjujev. Povabili jih bodo, da pri tem vztrajajo tudi med festivalom, na katerem se bodo lahko preizkusili tudi v različnih gledaliških in filmskih poklicih. »Namen festivala je spodbujati mlade k ustvarjalnosti in kakovostnemu preživljanju prostega časa, s tem pa povečati socialno kohezivnost ter izboljšati kulturno pismenost otrok in mladine,« pravi koordinatorica programa Tadeja Pungerčar.
Ker vodilna tema letošnjega festivala sledi smernicam Zelene prestolnice Evrope, bodo na različnih delavnicah in drugih dogodkih v muzejih, galerijah in knjižnicah, pa tudi na gledaliških, filmskih, plesnih in glasbenih predstavah raziskovali in razvijali dovzetnost za varovanje lokalnega in globalnega okolja. Tega danes pestijo podnebne spremembe, omejenost virov in škodljivo prisvajanje teh virov, zato bodo preverili, kako lahko ustvarjalno uporabimo odpadke ter kako souporabljamo in delimo dobrine, veščine in znanje. Mladi obiskovalci se bodo z osrednjo temo srečali tudi prek predstav Zverinice iz stripa, Odvratne rime, O dečku in pingvinu, Mavrica, Juri Muri v Afriki pleše, Volčje srce, pa tudi filmov Misija Arktika (ta bo prav na Bobrih predstavljen predpremierno), Bonobo Beni, Želvino osupljivo potovanje, Drobižki ...
Vse večji poudarek Bobri namenjajo prireditvam za najmlajše obiskovalce, saj so prepričani, da ima umetnost v našem življenju že od rojstva prav posebno vrednost in pomen. Tudi zato se pridružujejo mednarodnemu projektu Small size dnevi, v okviru katerega gledališča po vsem svetu pripravijo program za otroke, stare od leta do šestih let. Na Bobrih bodo to gledališke predstave V deželi prstnih lutk, Lučka, grah in pero ter Srce in popek, plesna predstava Huda mravljica in predpremierno uprizorjena Krickrac, to sem jaz! ter delavnice petja uspavank za mame z dojenčki, vozičkanja po umetnosti in znakovnega jezika za mlade mame.
Pungerčarjeva opozarja še na pogovore s strokovnjaki z različnih področij, ki bodo spremljali prireditve, in na mednarodne uprizoritve. Iz Francije v Slovenijo denimo prihaja interaktivna poetična mešanica predstave in razstave Glava glavi (Têtê à têtê). Gre za novo delo v sklopu izkustvenega labirinta umetnosti, ki je bilo premierno uprizorjeno v Franciji, na Bobrih pa bo prvič predstavljeno v slovenščini. Iz Hrvaške bo pripotovala predstava Minimi, sodobna interaktivna plesna uprizoritev, namenjena najmlajšim.
Program bodo spet bogatile tudi kakovostne delavnice v različnih institucijah, med njimi takšne, na katerih bodo otroci ustvarjali skupaj z umetniki, kot sta stripar Izar Lunaček in kostumografinja Mateja Benedetti. Ta bo denimo pripravila delavnico izdelave pustnih kostumov iz papirja in tako otrokom odprla vrata v svoj svet umetnosti, hkrati pa jim ponudila pristen stik z njo. Otroci bodo lahko navzoči tudi na pravem Malem ustvarjalnem dnevu, kjer se bodo preizkusili v različnih gledaliških poklicih in ustvarili čisto svojo predstavo. Na ploščadi Etnografskega muzeja pa bodo pomagali soustvarjati umetniško instalacijo. »S takšnimi in podobnimi projekti želimo otroke vključiti v soustvarjanje programa in jim ponuditi možnost za izražanje lastne ustvarjalnosti,« pravi Pungerčarjeva.
Dodajmo še, da pomemben del festivalskih dogodkov ostajajo nagovori malih obiskovalcev ter pedagoško in knjižno gradivo. Kot poudarja Pungerčarjeva, si prizadevajo, da bi prav vsak dogodek spremljal pogovor ali ustvarjalna delavnica, prek katere se lahko obiskovalci v vsebino poglobijo, jo reflektirajo in ovrednotijo.
Sklepno dejanje festivala bo tudi letos na kulturni praznik, v ponedeljek, 8. februarja. Takrat se bo s Podvodnim etno orkestrionom v Centru urbane kulture Kino Šiška predstavil Matija Solce, temu pa bo sledil sejem izmenjave, kjer si bodo otroci lahko izmenjali odslužene igrače, glasbila, kostume, knjige, filme in se domov vrnili z »novimi«.
Na koncu ne pozabimo omeniti, da bodo tako kot vsako leto vsi dogodki na Bobrih brezplačni. Pa tudi, da se bodo letošnji Bobri prvič odpravili na potep iz Ljubljane in se ustavili v Domžalah, v Kulturnem domu Franca Bernika, kjer bo na ogled nekaj filmskih in gledaliških predstav ter razstava. Verjetno jih bomo že prihodnje leto lahko ujeli v še kakšnem drugem mestu.
Festival za otroke:
Bobri
Kdaj: od 23. januarja do 8. februarja 2016
Kje: več lokacij v Ljubljani in Kulturni dom Franca Bernika v Domžalah
* Brezplačne vstopnice je mogoče prevzeti 16. januarja 2016 med 11. in 18. uro v Festivalni dvorani v Ljubljani.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.