Poteptane civilizacije
Izgnanci, izseljenci, begunci, prihajajoči z Bližnjega vzhoda, so duhovni in kulturni dediči tistih, ki so ustvarili visoko antično civilizacijo. Njene ostaline so ne glede na menjavo režimov in kultur ohranjali za prihodnje rodove. Vse do leta 2015, vse do prihoda ISIS.
Sirska Palmira, biser z Unescovega seznama svetovne kulturne dediščine, je bila nekoč eno največjih antičnih mest, oaza, obdana s palmami, pomembno staro središče na poti med Evfratom in Sredozemskim morjem. Do nedavnega so o veličini in lepoti tega antičnega mesta pričale arheološke ostaline.
© Profimedia
Prihajajo s pogorišč iraške in sirske vojne, prihajajo z območja, ki je bilo stoletja poligon neštetih interesov in osvajanj. Prihajajo z območij med rekama Evfrat in Tigris, prežetih z bogato zgodovinsko izkušnjo, visoko kulturo in s posebno lepoto umetniških stvaritev. Vendar ključna arheološka najdišča v Iraku in Siriji, ki pričajo o teh starih visokih kulturah, ISIS zdaj sistematično uničuje. Ruši jih z bagri ali razstrelivom, hkrati pleni dele arhitektur, kipov in fresk po naročilu zbiralcev umetnin. Tako postaja plenjenje arheoloških najdišč tudi eden izmed finančnih virov za vzdrževanje oboroženega nasilja ISIS.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.