Damjana Kolar

 |  Kultura

Osrednja nacionalna nagrada za mlade vizualne umetnike

Boris Beja: Another Evening (2015)

Boris Beja: Another Evening (2015)

Nagrada skupine OHO je osrednja nacionalna nagrada za vizualno umetnost, namenjena mladim umetnikom do 35. leta, ki jo bodo podelili že enajsto leto zapored. Slavnostna podelitev nagrade in razstava nominirancev, ki bo 13. maja ob 20.00,  se letos prvič seli v Umetnostno galerijo Maribor. Nominiranci za nagrado so: Neža Knez, Mark Požlep, Tomo Stanič in Boris Beja. Nagrada za zmagovalca je dvomesečna umetniška rezidenca v prostorih Residency Unlimited, bivanje v New Yorku, samostojna razstava v Ljubljani  leta 2017 in odkup umetniškega dela.

Nagrado je ustanovil Zavod P.A.R.A.S.I.T.E., Ljubljana, v sodelovanju s Foundation for Civil Society, New York, Trust for Mutual Understanding, New York in RU–Residency Unlimited, New York. Nagrada skupine OHO je del mednarodne mreže YVAA (Young Visual Artist Award), ki združuje sorodne nacionalne nagrade enajstih evropskih držav. Glavni sponzor Nagrade skupine OHO je KD Group d.d. in AS–Adriatic Slovenica.

Letošnja strokovna komisija v sestavi Alenka Gregorič (umetniška vodja Mestne galerije Ljubljana in KC Tobačna 001, Ljubljana), Goran Trbuljak (umetnik, Zagreb), Breda Kolar Sluga (direktorica UGM, Maribor), Staš Kleindienst (umetnik, Ljubljana), je med petindvajsetimi prispelimi prijavami soglasno izbrala štiri nominirance Nagrade skupine OHO.

Neža Knez je v letu 2014 končala dodiplomski študij kiparstva na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. V svojem delu uporablja različne medije, od zvoka, videa, fotografije, risbe, objektov in klasičnih kiparskih materialov. "Moje delo temelji na raziskavi zaznav z različnimi čutili, igri z “vidnostjo“ in “nevidnostjo“, ukvarjanjem z vprašanji kaj pomeni ne videti, spregledati ali misliti vedoč, da vse vidimo. Zanima me zveza med telesom, glasom, čutili in prostorom/predmetom/ljudmi in pa, kaj navsezadnje sploh pomeni videti, slišati, tipati, govoriti–čutiti? Ali je videnje že pri objektu zaznave–objekt/stvar, ki jo gledam–ali je moje videnje vselej v meni. Iščem ravno tisto vmes, praznino, slepe točke, ki ne bodo nikoli ujete v jeziku ali reprezentaciji, " pravi umetnica.

Mark Požlep je leta 2006 diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, smer slikarstvo in končal podiplomski študij pri prof. Sreču Draganu. Zaključil je tudi postmagistrski program transmedijske umetnosti na umetniški šoli Sint-Lukas v Bruslju. Samostojno razstavlja že od leta 2000, njegova dela pa so bila prikazana v številnih evropskih mestih: Berlinu, Toulousu, Bratislavi, Benetkah, Belfastu, Beogradu itd. Deluje na področju slikarstva, risbe, videa, prostorske postavitve in performansa, trenutno pa so v ospredju projekti, v katerih skozi potovanja raziskuje in aktivno vključuje različne skupine ljudi. Za multimedijsko namestitev BreakThrough je bil nagrajen z nagrado Essl Award. 

Tomo Stanič je leta 2010 diplomiral na Fakulteti za arhitekturo in leta 2014 končal študij kiparstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje. Trenutno je vpisan na doktorski študijski program Teoretska psihoanaliza pri mentorju prof. Mladenu Dolarju na Filozofski fakulteti. Je avtor knjige Arhitekturni gledalec pri založbi Studia Humanitatis, od leta 2010 tudi eden od urednikov revije in založbe Praznine ter strokovni sodelavec revije za kritiko sodobne umetnosti ŠUM. Besedila s področja umetnosti objavlja v revijah Praznine, ŠUM in Problemi. Sodeloval je že na različnih samostojnih in skupinskih razstavah.

Boris Beja je diplomiral na Naravoslovnotehniški fakulteti, smer grafična tehnika in na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, smer kiparstvo. V umetniških delih različne likovne prakse združuje v estetiziran in hkrati direkten nagovor, v družbeno kritiko, ki razgalja simptome sodobne družbe. Svoja dela je predstavil na samostojnih in skupinskih razstavah doma in v tujini. Od leta 2014 je asistent umetniškega vodje Galerije Škuc. 

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.