Izak Košir

 |  Mladina 26  |  Kultura

Pozabljene klasike

Črno-beli svet in barvne raritete Tomaža Lavriča 

V Pritličju je na ogled razstava Črno-beli svet Tomaža Lavriča, ilustratorja in karikaturista. V Mladini ga spremljate kot avtorja Diareje, karikaturista Izjave tedna, Rolanja po sceni ter ilustratorja kolumn in satirične rubrike Mladinamit, nemalokrat pa zakrivi tudi naslovnico.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Izak Košir

 |  Mladina 26  |  Kultura

V Pritličju je na ogled razstava Črno-beli svet Tomaža Lavriča, ilustratorja in karikaturista. V Mladini ga spremljate kot avtorja Diareje, karikaturista Izjave tedna, Rolanja po sceni ter ilustratorja kolumn in satirične rubrike Mladinamit, nemalokrat pa zakrivi tudi naslovnico.

Še pred kratkim je imel obsežno retrospektivno razstavo v Cankarjevem domu. Ta je bila bolj uradna, formalna. V Pritličju pa si njegova dela lahko ogledate v malo drugačni luči. Na stenah ne visijo njegovi »greatest hits«, vendar to ne pomeni, da ne gre za »best of«. Razstava Črno-beli svet je osredotočena na Lavričeve redko videne klasike, pa tudi na redkosti v obliki ročno barvanih naslovnic za Mladino iz devetdesetih let.

Organizator razstave in stripar Izar Lunaček meni, da je Tomaž Lavrič upravičeno najboljši slovenski risar in da gre za umetnika svetovnega formata. »Včasih se mi zdi že predober in ni čudno, da nekaterim drugim celo jemlje pogum, ko ga želijo dohiteti. Z njegovimi deli sem odraščal še takrat, ko je bil bolj anonimen, saj je bil v tistih časih v Mladini vsakič drugače podpisan. Do leta 2000 tako rekoč nihče ni poznal njegovega pravega imena in malo jih je vedelo, da za vsemi psevdonimi in risbami stoji en sam človek,« pojasnjuje Lunaček in dodaja, da se v svetu umetnosti redkokdaj najde kdo, za kogar lahko stroka tako enoglasno potrdi, da je »najboljši«.

Lunaček je razstavo razdelil na dva dela. V prvi sobi so Lavričeve črno-bele stvaritve z močnim kontrastom, v drugem prostori so na ogled njegova barvna dela, zanimiva predvsem zato, ker gre za zelo redke izvirnike. Danes namreč Tomaž barvne ilustracije ustvarja z računalnikom, včasih pa je vse barval na roke.

Lavrič je tudi eden od navdihov, da so se striparji pri nas začeli zanimati za politično satiro in družbeni angažma. »Vladala je velika želja, da bi strip odrasel in postal zrelejši, bolj političen, družbenokritičen. In prav Lavrič je navdihnil številne risarje, da so se s tem sploh začeli ukvarjati. Mladinina scena z Lavričem na čelu v devetdesetih letih je na nas pustila neizbrisen pečat,« priznava Lunaček.

Lavričeva razstava v Pritličju bo na ogled do konca avgusta.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.