12. 8. 2016 | Mladina 32 | Politika | Intervju
»Josip Broz Tito je bil človek starega boljševističnega sveta.«
Dr. Latinka Perović
Srbska zgodovinarka in nekdanja političarka
Dr. Latinka Perović (1933) je bila na začetku sedemdesetih let prejšnjega stoletja med najvplivnejšimi ljudmi v Srbiji in nekdanji Jugoslaviji. Takrat je na položaju sekretarke Zveze komunistov Srbije skupaj s predsednikom CK ZK Srbije Markom Nikezićem in v sodelovanju s pripadniki liberalne struje v jugoslovanski partiji zagovarjala koncept ureditve Jugoslavije, ki bi temeljila na dialogu med vodstvi republik, kar bi, morda, če bi se projekt udejanjil, onemogočilo (etnična) nasprotja med republikami, ki so se v devetdesetih letih prejšnjega stoletja stopnjevala do izbruha vojne. Jugoslovanski predsednik Josip Broz Tito ni imel posluha za takšne zamisli in leta 1972 je tudi njo, skupaj z liberalci v drugih republikah, odstavil s političnega položaja. Latinka Perović se je nato posvetila zgodovinski znanosti in postala vodilna strokovnjakinja za srbsko zgodovino od 19. stoletja do danes. S posebno pozornostjo je razčlenjevala razvoj srbske politične misli in prakse, poglobila se je v čas ukoreninjenja srbskega nacionalizma, ki je v vseh obdobjih preglasil šibak liberalni tok, saj je tudi v najnovejšem času skupina »druge« Srbije, ki so jo sestavljali evropsko misleči liberalni intelektualci, med katere sodi, s svojimi premisleki ostala preslišana.
Lani je izšla vaša knjiga Dominantna i neželjena elita – beleške o intelektualnoj in političkoj eliti u Srbiji (XX–XXI vek). V njej drugega nasproti drugemu postavite Dobrico Ćosića, »človeka sinteze« prevladujoče elite, ki je zagovarjala prvenstvo nacionalnega v biti srbskega naroda, in celo vrsto srbskih intelektualcev, nezaželenih osebnosti, ki so bile glas drugačne, liberalnejše Srbije. Knjiga je v vaši domovini uspešnica. Čemu pripisujete zanimanje za »drugo Srbijo«, kot ji pravijo nekateri?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.