14. 4. 2017 | Mladina 15 | Ekonomija | Intervju
Družbena banka nizkih obresti
Goran Jeras, ustanovitelj prve etične banke na Hrvaškem
Goran Jeras »Za nas je bistveno, da državljanom s financiranjem zagotovimo osnovne možnosti za življenje.«
Etične banke – nekateri jih imenujejo tudi družbene, državljanske ali trajnostne banke, pravzaprav pa temeljijo na zadružnih načelih, vendar jih nadgrajujejo – so marsikje v zahodni Evropi in ZDA alternativa komercialnim bankam, ki temeljijo le na načelu dobičkonosnosti, skrb za razvoj skupnosti, za blaginjo državljanov in podjetij pa je zanje (vse bolj) drugotnega pomena. Etične banke, čeprav (za zdaj) na finančnem trgu sestavljajo zanemarljiv segment, ravnajo drugače, saj postavljajo v ospredje preglednost poslovanja, predvsem pa skrb za skupnost, kar v praksi pomeni, da pri vsakem posojilu za to usposobljeni člani zadruge preverijo, kakšen socialni in ekološki učinek bo odobreno posojilo imelo na skupnost. Ker projekte evalvirajo zadružni strokovnjaki, tesno vpeti v lokalno okolje, se zmanjša stopnja tveganja pri naložbah; to omogoča zelo nizke obrestne mere, provizij pa v teh bankah tako ali tako ne poznajo.
Sedemintridesetletni Hrvat Goran Jeras, po osnovni izobrazbi fizik, je »drobovje« bančnega sistema temeljito spoznal med delom v nizozemskih podjetjih, ki se ukvarjajo s finančnim svetovanjem. Po vrnitvi na Hrvaško se je s somišljeniki lotil – po zgledu uspešne italijanske banke Etica, ki združuje 30 tisoč članov – ustanavljanja prve etične banke na Hrvaškem. Čez nekaj mesecev bo odprla vrata.
Po osnovni izobrazbi ste fizik, vendar ste skoraj desetletje delali v zahodnih podjetjih, ki se ukvarjajo s finančnim svetovanjem. Pred nekaj leti ste to delo, verjetno dobro plačano, opustili in se posvetili razvoju etične banke na Hrvaškem. Kaj vas je v svetu bankirstva tako razočaralo?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.