25. 8. 2017 | Mladina 34 | Kultura | TV
Delo osrečuje
Sladkanje z Mojco Mavec
Mojca Mavec na turškem oslu
© TVS
»Arbeit macht glücklich,« je med oblikovanjem lizike začebljala Mojca Mavec na svojem zadnjem popotovanju po Nemčiji. Ta poved je vse, kar moramo vedeti o popotniški oddaji Čez planke, ki nam jo nacionalka servira že vse od leta 2001.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
25. 8. 2017 | Mladina 34 | Kultura | TV
Mojca Mavec na turškem oslu
© TVS
»Arbeit macht glücklich,« je med oblikovanjem lizike začebljala Mojca Mavec na svojem zadnjem popotovanju po Nemčiji. Ta poved je vse, kar moramo vedeti o popotniški oddaji Čez planke, ki nam jo nacionalka servira že vse od leta 2001.
Da si novinarka med obiskom Nemčije ob nemškem sogovorniku dovoli frivolno parafrazirati in s sladkorjem posipati fraze, ki v Nemcih še vedno zbujajo nelagodje, priča tako o njenem nerazumevanju krajev, ki jih obiskuje, kakor tudi absolutnem pomanjkanju distance do sebe. Videti je, da se Mojci Mavec zdi, da je prav vse mogoče potresti s sladkorjem, se smehljati, se spogledovati, vzdihovati ter s patetičnim pripovedniškim tonom obnavljati stvari, ki so napisane v slehernem turističnem vodniku.
V preteklem tednu smo lahko spremljali njeno potovanje po krajih reformacije oziroma po krajih Martina Lutra. Kakor ponavadi ni našla skoraj nobenega relevantnega sogovornika ali sogovornice, ampak se je raje hihitala s turističnimi vodnicami, taksisti in ljudmi, ki imajo družinska podjetja. Ti se ji zdijo kompetentni sogovorniki za vsa vprašanja, njeno osrednje vprašanje, ko je hodila po Lutrovi poti, pa je bilo, v katerem mestu je več protestantov in v katerem katolikov. Kakor bi bilo vprašanje iz 16. stoletja še vedno najpomembnejše vprašanje sodobne Nemčije: kakšne veroizpovedi so ljudje v Koblenzu, Wormsu ali v Trieru. Ko dobi odgovor na to vprašanje, se loti priprave ali okušanja slaščic in vzdihovanja, pri tem pa v Trieru denimo pozabi omeniti celo Karla Marxa, zato pa mimogrede navrže, da sta tako Primož Trubar kot Martin Luter »prevedla Biblijo«. Trubar je Biblijo resda prevajal, a za celotni prevod v slovenščino gredo zasluge Juriju Dalmatinu. Če delaš potopisno oddajo s poti reformacije, takšne podrobnosti morda niso nepomembne, sploh če se njena avtorica sama ponaša s tem, kako skuša biti oddaja Čez planke prilagojena Slovencem in je v tem njena prednost pred tujimi popotniškimi oddajami, zaradi česar jo nacionalka tudi financira.
Največji problem oddaje Čez planke je v tem, da je enaka ne glede na to, kje se Mojca potika. Za povrh najraje ponuja najbolj klišejske turistične destinacije. V Carigradu nam je denimo pokazala vse stvari, ki si jih povprečen turist ogleda v dveh dneh – in to peš (Hagia Sofia, Modra mošeja, palača Topkapi, stolp Galata, bazar …) – od kulinarike pa je predstavila kavo in baklavo – za kateri sploh ni treba, da greste do Carigrada, ampak se lahko ustavite kar v Sarajevu. Ali Šiški.
Skratka: oddaja Čez planke ni potopisna oddaja o krajih, ampak je oddaja o Mojci Mavec, ki gre na izlet. Če se medi med telesi prepotenih nogometnih navijačev, je v Carigradu, če se hahlja temu, kako so moški zapuščali noseče ženske, pa v Nemčiji. Nič od tega nima zveze z resničnostjo. Se pa povsod sladka. Verjamemo, da jo delo osrečuje. A morda je po sedemnajstih letih čas, da nacionalka pomisli tudi na nas, gledalce, in nas osvobodi gledanja izletniških oddaj Mojce Mavec.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.