Saša Eržen  |  foto: Uroš Abram

 |  Mladina 17  |  Kultura  |  Portret

Tina Renko, ustvarjalka lutk iz blaga

... ki šiva najmehkejše portrete

Ustvarjalcev, ki izdelujejo punčke iz blaga, je veliko. Tiste, ki znajo kose blaga in polnila preleviti v prepoznavne portrete, pa bi verjetno na vsem svetu lahko prešteli na prste. Med njimi je Tina Renko, ki v vasi Prem med Pivko in Ilirsko Bistrico ustvarja blagovno znamko mimma.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Saša Eržen  |  foto: Uroš Abram

 |  Mladina 17  |  Kultura  |  Portret

Ustvarjalcev, ki izdelujejo punčke iz blaga, je veliko. Tiste, ki znajo kose blaga in polnila preleviti v prepoznavne portrete, pa bi verjetno na vsem svetu lahko prešteli na prste. Med njimi je Tina Renko, ki v vasi Prem med Pivko in Ilirsko Bistrico ustvarja blagovno znamko mimma.

Prvi v vrsti zvezdniških idolov, ki jih je zašila iz blaga, je bil glasbenik Nick Cave. Nastal je po naročilu, komaj leto po tem, ko se je naučila šivati. Rezultat je postal prava uspešnica, kmalu mu je sledila slikarka Frida Kahlo, ki jo je za pusta izdelala za objavo na svojem Instagram računu. Prav Fride gredo najbolj v promet in večina jih odide po svetu, enako kot Nick.

Slednjega radi naročijo v kompletu z Warrnom Ellisom iz njegovega spremljevalnega benda Bad Seeds. Ob lanskem koncertu v Ljubljani so jima portretni lutki celo podarili, svoj mimma portret pa je ob tej priložnosti dobil tudi Igor Vidmar. Pred kratkim je v blagu sportretirala vse člane Ellisovega drugega benda Dirty three. Stranka iz tujine, ki je trio naročila kot darilo za svojega partnerja, jih je uokvirila in Tini poslala fotografijo. Tako je prvič videla svoje lutke za steklom, v velikem lesenem okvirju, kot prave umetnine, namenjene občudovanju.

Gre za svojevrstne portrete, pri katerih se kot gledalec sprašuješ, kako ji uspe s tako malo elementi ustvariti tako prepoznavne posameznike. Osnova portreta je seveda obraz, značilen za vse njene lutke in vselej enak, včasih prilagodi le obliko glave. Zato je dobrodošlo, da ima portretiranec kakšno posebnost, da se razlikuje po oblačilih, pričeski ali značilnosti na obrazu, kot so na primer obrvi pri Fridi ali pri Nicku. Slednji ima za usta izvezeno ravno črto namesto zavihanih kotičkov ustnic; tak minimalističen nasmeh krasi tudi lutko glasbene ikone Patti Smith.

Prve lutke je Tina sicer naredila po svojih zamislih, punčke in različne živali, igrače, nato so začela prihajati naročila. Rada ima, da ji naročniki povedo osnovno zamisel, potem pa ji prepustijo, da ustvarja po svoje. Včasih ji pošljejo fotografijo osebe, ki ji želijo podariti portretno lutko, kadar gre za zvezdnike, njihove podobe poišče na spletu in preuči značilnosti. Ko ji teče voda v grlo, jih zašije hitro, sicer pa raje malo bolj na izi. Je izjemno natančna in jo zmoti vsak milimeter odmika, ki ga sicer sploh ni opaziti.

Pri vsem skupaj je neverjetno tudi to, da se je šivati naučila pred komaj štirimi leti. Šla je na kratek tečaj, ki so ga organizirale prijateljice, vadila in se učila tehnik s pomočjo videonavodil, ki jih je našla na spletu, čez eno leto zašila prvega Nicka, do danes pa je izpod njenih rok nastalo že več kot štiristo lutk. »Popunčkala« je cel kup zvezdnikov, kot so Frank Zappa, Axl Rose, John Lennon, David Bowie, Billy Idol, Jimi Hendrix, Questlove, Michael Jackson, Milan Fras iz skupine Laibach, Magnifico ... Lutko slednjega je izdelala kot božično darilo za 10-letno oboževalko. Fotografijo je objavila na spletu, in ko je prišla do Magnifica, jo je poklical ter jo povabil k izdelavi lutk za videospot komada Cici Mici. Da so jih lahko animirali, je morala v notranjost všiti poseben skelet iz žice, ki ga je skonstruirala s pomočjo svojega fanta Sandija.

Sama skroji in izdela tudi vsa oblačila za lutke. Včasih v obleke, ki jih nosijo, predela oblačila, ki imajo za stranko poseben pomen, in takrat ima vedno tremo. Pričesko običajno ureže iz velurja, pri Warrnu Ellisu pa je lase prvič izvezla iz volne, enako tudi brado. Pri tem jo vodi improvizacija, čeprav je za to, kako iz niti volne ustvariti pričesko, potrebne nekaj frizerske spretnosti. Glasbila, napise za majice in razne dodatke iz lesa ali filca najprej izriše, nato pa izreže z laserjem, ki ga ima Sandi.

Po študiju na Filozofski fakulteti nikakor ni našla redne zaposlitve, in tik preden se je naučila šivati, se je – sicer s popolnoma drugo poslovno idejo, iz katere potem ni bilo nič – vključila v projekt Podjetno v svet podjetništva. Pridobljena znanja so ji prišla prav, saj se je med drugim naučila vektorskega oblikovanja, spoznala osnove računovodstva, nabave, marketinga ... Najpomembnejše so kakopak praksa in izkušnje. Na vprašanje, ali se kdaj naveliča šivanja, odgovarja, da ne, ker so si lutke k sreči precej različne.

Obstajajo tudi že zbiratelji njenih lutk. V Ljubljani je to družina Napotnik, ki jim družbo delajo štiri mimme: Nick Cave za mamo, za očeta Questlove, za hčerko John Lennon in Milan Fras za sina. Mima je sicer ime lutki iz blaga, ki jo spremlja že od otroštva, ko jo je podedovala od brata. V bistvu je fantek, a zanjo je bila vedno punčka. Čeprav ne namenoma, ime blagovne znamke asociira tudi na mimezis kot posnemanje, saj so vse portretne lutke prepričljivi posnetki stvarnih portretirancev. Sijaj v očeh, značilen za vse njene mimme, pa se vedno prezrcali v oči tistih, ki jih imajo priložnost stisniti k sebi.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.