Goran Kompoš

 |  Mladina 22  |  Kultura

Kosovo na vrhu svetovnega popa

Dua Lipa in Rita Ora sta med osvajanjem svetovnih glasbenih lestvic postali pop simbola sodobnega Kosova, hkrati z njima pa še kup drugih pevk in pevcev albanskega rodu

Letošnja finala Pesmi Evrovizije in nogometne Lige prvakov razen tega, da je šlo za največji tekmovanji na stari celini in da sta se obe zgodili maja, na prvi pogled nimata veliko skupnega. Sta si pa na obeh velike simpatije občinstva pridelala glasbenika albanskih korenin. V Lizboni je po glasovanju občinstva na tretjem mestu pristal v Albaniji rojeni italijanski pevec in ustvarjalec pesmi Ermal Meta, ki je v duetu s Fabriziem Morem zapel skladbo Non mi avete fatto niente (Nič mi niste storili). S to skladbo, v kateri se kritično loti globalne vojne in posledic terorističnih napadov, je dvojec februarja letos zmagal tudi na festivalu v Sanremu. Še večje pozornosti pa je bila prejšnjo soboto v Kijevu deležna angleška pevka albanskega oziroma kosovskega rodu Dua Lipa, ki je nastopila na otvoritveni slovesnosti finala Lige prvakov.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Goran Kompoš

 |  Mladina 22  |  Kultura

Letošnja finala Pesmi Evrovizije in nogometne Lige prvakov razen tega, da je šlo za največji tekmovanji na stari celini in da sta se obe zgodili maja, na prvi pogled nimata veliko skupnega. Sta si pa na obeh velike simpatije občinstva pridelala glasbenika albanskih korenin. V Lizboni je po glasovanju občinstva na tretjem mestu pristal v Albaniji rojeni italijanski pevec in ustvarjalec pesmi Ermal Meta, ki je v duetu s Fabriziem Morem zapel skladbo Non mi avete fatto niente (Nič mi niste storili). S to skladbo, v kateri se kritično loti globalne vojne in posledic terorističnih napadov, je dvojec februarja letos zmagal tudi na festivalu v Sanremu. Še večje pozornosti pa je bila prejšnjo soboto v Kijevu deležna angleška pevka albanskega oziroma kosovskega rodu Dua Lipa, ki je nastopila na otvoritveni slovesnosti finala Lige prvakov.

Čeprav je bila sama nad povabilom presenečena, odločitev UEFA, da angažira prav njo, ni padla z neba. Dvaindvajsetletna Londončanka je lani namreč postala najmlajša pevka, ki je s svojim spotom na YouTubu dosegla milijardo ogledov. S spotom za skladbo New Rules, ki govori o razpadu romantičnega razmerja, je spregovorila o medsebojni pomoči in opori žensk v takih življenskih situacijah. Z njima je bila na letošnji podelitvi nagrad brit nominirana v kategorijah za najboljši britanski singel in video, nominacije pa si je pridelala tudi v kategorijah za najboljšo britansko ploščo, prodor leta in najboljšo solistično britansko izvajalko. V slednjih dveh kategorijah je na koncu zmagala, hkrati pa je postala tudi prva izvajalka, nominirana v kar petih kategorijah. S tem je prehitela celo Eda Sheerana, ki je lani podiral rekorde na svetovnih glasbenih lestvicah, a je na koncu pokasiral le štiri nominacije.

Da ima Dua Lipa vse adute za to, da postane velika zvezdnica, je bilo sicer jasno že konec leta 2015, ko jo je BBC nominiral v kategoriji Sound of ... 2016, s katero britanski glasbeniki kritiki in industrija odkrivajo najbolj talentirane in obetavne glasbenike. Ker s svojo pojavnostjo v milje mainstreamovskega popa vrača precejšnjo mero tako pogrešanega glamurja, so jo začeli primerjati z Lano Del Rey, toda sama te primerjave ne razume. Pravi, da Del Reyevo sicer ceni, da pa razen istega menedžerja nimata nič skupnega. Kot svoja navdiha raje navede Pink in Nelly Furtado, katerih skladbe je prirejala in objavljala na YouTubu pri štirinajstih letih.

Čeprav je takrat živela v Prištini, je bila rojena v Londonu. Kosovski starši so si v začetku devetdesetih, potem ko je bilo jasno, da se vojni ne bo dalo izogniti, podobno kot tisoči drugih Albancev, nov dom poiskali v tujini. Družina se je, s takrat trinajstletno Duo, domov na Kosovo vrnila leta 2008. Čeprav so doma govorili albansko, je imela Dua v šoli precej težav z jezikom, polega tega pa ji je bilo že takrat jasno, da se želi uveljaviti kot pevka, zato se je dve leti pozneje sama ponovno preselila v London in si tam začela tlakovati glasbeno kariero.

Dua Lipa nikoli ne izpusti priložnosti, da ne bi spregovorila tudi o begunskih izkušnjah svoje družine. »Noben begunec svoje države ne zapusti, če v to ni prisiljen,« je povedala za Guardian.

Kosovo pa vedno nosi s sabo. Poudarja sicer, da ni političarka, toda ob vse večji medijski pozornosti nikoli ne izpusti priložnosti, da ne bi spregovorila tudi o begunskih izkušnjah svoje družine. Še toliko bolj v luči aktualnega begunskega vprašanja in brexita, ki ji je skozi težnje Kosova po vstopu v EU le še manj razumljiv. V intervjuju za Guardian je letos denimo povedala da »noben begunec svoje države ne zapusti, če v to ni prisiljen«. Ob letošnji deseti obletnici razglasitve kosovske neodvisnosti je na svojem Instagramu objavila fotografijo, na kateri je oblečena v jakno z albansko zastavo in obrisom Kosova, vsem zaželela lepo slavje in poudarila, da je ponosna na to, da je Albanka.

No, na javni slovesnosti v Prištini je, menda pred tristotisočglavo množico, nastopila še ena svetovno priljubljena pevka in ustvarjalka pesmi albanskega rodu, Rita Ora. Ta si z Duo Lipo deli podobno življenjsko izkušnjo. Rita Ora se je pred sedemindvajsetimi leti rodila v Prištini, ko je imela eno leto, pa se je družina, zaradi pregona Albancev na Kosovu, preselila v London. Tam je nase prvič opozorila leta 2008, ko se je prijavila na britanski predizbor za Pesem Evrovizije, štiri leta pozneje pa se je kot vokalistka v skladbi Hot Right Now britanskega drum and bass producenta DJ Fresha znašla na prvem mestu britanske lestvice singlov. Istega leta je nato ogrevala občinstvo na britanskem delu turneje superzvezdnika Draka in se nato na prvo mesto britanske lestvice povzpela še s solistično R & B/pop elektronsko skladbo R.I.P.

Ker je na mainstreamovski sceni dejavna dlje kot Dua Lipa, mediji veliko pišejo o njenem zasebnem življenju in predvsem sporih z glasbeno zvezdnico Rihanno. Mediji in feni radi špekulirajo tudi o domnevnem sporu med obema zvezdnicama kosovskega rodu, ki naj bi mu botrovali poslovni zapleti. Se pa zdi, da je vse skupaj močno prenapihnjeno ali pa le stvar promocije. Spori med pop zvezdnicami se pač vedno dobro prodajajo. Sodeč po nekaterih intervjujih gojita medsebojno spoštovanje in ne izključujeta morebitnega sodelovanja. Tudi zaradi skupnih kosovskih korenin.

Podobno kot Dua Lipa je tudi Rita Ora zelo ponosna na albanski izvor. Konec leta 2012 je ob stoti obletnici albanske neodvisnosti nastopila na veliki slovesnosti v albanski prestolnici Tirani. Pred tremi leti pa ji je takratna predsednica Kosova Atifete Jahjaga na kosovskem veleposlaništvu v Londonu (navzoč je bil tudi Tony Blair) podelila naslov častne ambasadorke Kosova. Ni pa priljubljena le pri občinstvu z vsega sveta in politikih. Za svojo so jo vzeli tudi mladi s Kosova, kjer je leta 2012 posnela spot za skladbo Shine Ya Light in postala sodobni kosovski pop simbol.

Ni pa presenetljivo, da sta Rita Ora in Dua Lipa razdelili občinstvo v Srbiji. Na eni strani so tisti, ki v njunih kampanjah za neodvisno Kosovo vidijo predvsem provokacije. Na drugi tisti, ki se jim njun aktivizem, povezan z njunim kosovskim izvorom, zdi povsem razumljiv in raje zmerjajo priljubljenost srbskega turbo folka, ki naj bi bil svetlobna leta oddaljen od svetovnih pop smernic, ki jih zdaj narekujeta tudi obe kosovski pevki.

Pa nista edini. Srbsko pravoslavno cerkev je pred štirimi leti s svojim spotom za komad E Dehun razjezila prištinska pevka Era Istrefi, ki so se ji kmalu zatem odprla vrata na evropsko glasbeno prizorišče. Precejšnje pozornosti je deležna tudi njena sestra Nora Istrefi. Predvsem v ZDA pa se je močno uveljavila v Brooklynu rojena pevka in ustvarjalka pesmi albanskih korenin Bebe Rexha. Ta se je pred petimi leti (so)podpisala pod hit The Monster, ki sta ga izvajala Eminem in Rihanna, ter si prislužila celo nagrado grammy. Skladbe je med drugim pisala tudi za Seleno Gomez in Nicka Jonasa, snema svoje plošče, pogosto sodeluje z drugimi zvezdniki (David Guetta, G-Eazy ipd.), letos občinstvo ogreva na turneji Katy Perry. V začetku maja pa se je, skupaj s Cardi B in Charlie XCX, v komadu Girls pridružila tudi Riti Ori.

Rita Ora je pred tremi leti postala častna ambasadorka Kosova. Ni pa priljubljena le pri občinstvu z vsega sveta in politikih. Za svojo so jo vzeli tudi mladi s Kosova.

V newyorškem Brooklynu se je kosovskim staršem, ki so si v začetku devetdesetih tam poiskali nov dom, rodil raper G4SHI. V Bronxu živi in ustvarja v Prištini rojeni raper Unikkatil. Alternativnežem je dobro znan newyorški raper Action Bronson, Albanec po očetu, ki ne zamudi nobene priložnosti za to, da priporoči najboljše newyorške lokale z bureki in čevapčiči. V Nemčiji se je uveljavil v Prištini rojeni pevec in ustvarjalec pesmi albanskih korenin Ardian Bujupi. V ZDA se glasbeno uveljavlja kosovska pevka Lindita (Halimi), na Švedskem in vse bolj tudi mednarodno pa njena prištinska vrstnica Dafina Zeqiri. Desetine milijonov ogledov svojih spotov na YouTubu si je pridelal tudi v Tirani rojeni glasbenik Claydee (Lupa), ki sicer živi in ustvarja v Grčiji.

No, poznavalci glasbene scene na Kosovu napovedujejo, da za njimi že prihajajo obetavni (najstniški) nasledniki, kar ob tamkajšnji povprečni starosti nekaj manj kot 28 let niti ni presenetljivo. Ja, čeprav je bila štiriindvajseturna oskrba z vodo ena od osrednjih tem lanskih predsedniških volitev, kosovska mladež očitno zelo dobro pozna svetovne glasbene trende. Ne bi se smeli preveč čuditi, če se bo Dui Lipi, Riti Ori in ostalim na svetovnih pop lestvicah kmalu pridružil še kakšen kosovski oziroma albanski pevec ali pevka.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.