1. 6. 2018 | Mladina 22 | Politika | Intervju
Simon Moe
Dijak in pobudnik izvedbe predčasnih parlamentarnih volitev na Gimnaziji Poljane (udeležba je bila 29-odstotna); slavila je Levica (31 %), sledile so ji Piratska stranka (24 %), SDS (12 %), SD (6 %) in Šarčeva LMŠ (4 %)
Zakaj volitve med dijaki?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
1. 6. 2018 | Mladina 22 | Politika | Intervju
Zakaj volitve med dijaki?
Ker mladi nimamo dovolj stika s politiko, saj v šoli o relevantnih političnih strankah ne izvemo nič, ne vemo, koga bi volili ali katere stranke zagovarjajo stališča, ki so nam blizu. Volitve smo izpeljali, da bi se mladi seznanili s strankami in postopkom volitev, da bi se nato tudi v čim večjem številu udeležili pravih volitev. Poleg tega nas je zanimalo, koga mladi volimo in ali se izid na naših volitvah ujema s tistim na pravih ter ali bi se smelo razmišljati o uvedbi volilne pravice pri 16 letih.
Takšni projekti nemalokrat zbudijo neodobravanje staršev, vodstva šole in okolice.
Ker je volitve organizirala dijaška skupnost, nam staršev o izvedbi ni bilo treba obvestiti, zato povečini zanje niso vedeli. Negativnih odzivov dijakov ali okolice ni bilo, prav tako nas je ves čas podpiralo vodstvo šole.
Kako ste poskrbeli za transparentno štetje glasov in nepristranskost komisije?
Komisijo je poleg mene sestavljalo še osem dijakinj in dijakov. Med potekom volitev smo se menjali ob skrinjici, pri štetju glasov pa je bilo prisotnih šest dijakov. Glasove smo prešteli na istem mestu, kot so potekale volitve, tako da je štetje lahko opazoval kdorkoli, med drugim je bila prisotna ekipa TV Slovenija. Za veljavne smo šteli samo glasovnice, na katerih je bila zapisana številka stranke, o tem smo dijake tudi obvestili.
Kako ste predstavili stranke in kaj je dijake najbolj zanimalo pri njihovih programih?
Teden pred volitvami sem pripravil predstavitev strank v powerpointu, v kateri sem navedel glavno zamisel oziroma vodilo stranke, po katerem se ta loči od drugih, nato pa med strankami naredil primerjavo nekaterih točk programov, denimo odnos do vprašanja pravic LGBT-skupnosti, odnos do beguncev, okolja in gospodarstva. Predstavitev je nato pregledala volilna komisija, skupaj smo odstranili točke, za katere so drugi menili, da predstavljajo moje osebno mnenje. Predstavitev smo nato objavili v skupini na Facebooku, dijake pa smo prosili za komentarje v podporo strankam, te smo nato na istem mestu anonimno objavili.
Zakaj so se dijaki najbolj poistovetili z Levico in navsezadnje tudi s Pirati? Kaj jih odvrača od starih, bolj etabliranih strank, kot sta SDS in SD?
Levica in Pirati še najbolj omenjajo problematiko, pomembno za mlade, kot so legalizacija konoplje, človekove pravice, očitno tudi varnost na spletu in dostopnost podatkov. Prav tako ti dve stranki predstavljajo dostopni člani, ki so po slogu mladim bližje kot tradicionalni politiki. Razočaranje nad tradicionalnimi strankami, ki prevladuje med starejšimi, se očitno prenaša na nas, saj so te stranke del esteblišmenta. Hkrati je retorika SDS za večji del mladih, če denimo posebej omenim zanemarjanje LGBT-manjšine in pravic žensk, neprivlačna, saj to za našo generacijo ni več sprejemljivo.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.