1. 6. 2018 | Mladina 22 | Politika
Primčev stric v ozadju
Svoje glasove podaril SDS
Predstavitev koalicije, ki naj bi, kot je optimistično napovedal Aleš Primc, zmagala na volitvah
© Borut Krajnc
Marca lani so v Škofji Loki ustanovili stranko GOD – Glas za otroke in družine. Za njenega predsednika je bil izbran Aleš Primc, redno zaposlen kot nadzornik v agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
1. 6. 2018 | Mladina 22 | Politika
Predstavitev koalicije, ki naj bi, kot je optimistično napovedal Aleš Primc, zmagala na volitvah
© Borut Krajnc
Marca lani so v Škofji Loki ustanovili stranko GOD – Glas za otroke in družine. Za njenega predsednika je bil izbran Aleš Primc, redno zaposlen kot nadzornik v agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja.
Primčeva politična pot se je začela že zelo zgodaj. Bil je predsednik podmladka Slovenskih krščanskih demokratov in do leta 2008 predsednik glavnega odbora SLS. Samostojno pot je začel pred referendumom o zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ko smo v Sloveniji dobili skupino Za otroke gre.
Že tedaj je namigoval, da bi se gibanje utegnilo spremeniti v desnosredinsko politično stranko. To so v največji stranki na desnici, SDS, začuda že od vsega začetka odločno podpirali. Janez Janša je ustanovitev Primčeve stranke izkoriščal za napad na druge desne stranke, s katerimi je v zadnjih letih prekinil stike, predvsem z NSi pod vodstvom Ljudmile Novak. Lani poleti denimo je v intervjuju za Reporter dejal: »Alternativ, ki se pojavljajo kot gibanja Aleša Primca ali NSLS Franca Kanglerja, zagotovo ne bi bilo oziroma zanje volivci ne bi videli nobene potrebe, če bi bili v NSi in SLS sposobni kritično premisliti svojo pot in s tem svojim nekdanjim volivcem utrditi vero, da starih napak ne bodo ponavljali.«
»Štirikrat več za Slovenijo – več spoštovanja mam in očetov, več otrok, višje plače in višje pokojnine,« so bile štiri glavne točke programa Primčeve stranke, ki se ji je marca, pred volitvami, v koaliciji Združena desnica pridružil Franc Kangler. Dajala sta precej drzne obljube, ukrepi koalicije naj bi družinam na leto prinesli 654 milijonov evrov. A kaj ko je stranka že pri vlaganju kandidatnih list naredila osnovnošolsko napako – volilna komisija je zavrnila kandidatni listi Združene desnice v kranjski in novomeški volilni enoti, ker je bil na njiju premajhen delež žensk. Za to je stranka obtožila levico …
Morda za koga nič kaj presenetljivo je ta teden vodstvo stranke sprejelo sklep, da odstopa od volitev v vseh volilnih enotah in prosi volivce, naj volijo SDS ali kakšno drugo pomladno stranko, ki lahko pride v DZ. »Moja odgovornost je, da vas in naših idej ne vodim v kolektivni samomor. Zmaga ali poraz sta najprej v glavi,« je sporočil Primc, ki se je pred takšno odločitvijo posvetoval s svojim stricem iz ozadja, prvakom SDS Janezom Janšo. Nekaj dni za Primcem se je oglasil še Kangler s pozivom: »Ne volite nas, volite druge stranke na desnici.«
Sašo Zagorc, izredni profesor na ljubljanski pravni fakulteti, je bil v svojem mnenju o tem pozivu v Dnevniku zelo oster. »Ironično pri tem je, da se je ista stranka v (ustavno) sodnih postopkih glede zavrnitve kandidatne liste zaradi neuravnoteženosti spolov sklicevala na kršitev pasivne volilne pravice drugih kandidatov z liste, zdaj pa vsem tem kandidatom, ki bi želeli kandidirati, onemogoča izvolitev z javnimi pozivi, naj volivci glasujejo za druge stranke. Če ne bi poznali konteksta satelitskih strank in stanja slovenske demokracije, bi se začudeno spraševali, kako je mogoče, da je za kogarkoli interes druge stranke pomembnejši od interesa lastne stranke.«
Projekt Združene desnice ni bil nikoli resen politični projekt, šlo je za satelitsko stranko, ki naj bi Janši pomagala sestaviti koalicijo. Ko je realno odpadla možnost, da bi se uvrstila v parlament, se je odločila za (začasno) samoukinitev.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.