24. 5. 2019 | Mladina 21 | Kultura
»Njihova bogata, prelepa dežela je past«
Umetnost Kraljevine Jugoslavije izpričuje njene »ostre robove«, državo, ki je bila vseskozi »na robu« svojega obstoja. Usojeno ji je bilo zdrsniti prek njega.
Osrednji prostor, v katerem prevladuje monumentalna slika Petra Dobrovića z naslovom Uredništvo revije Danas; revije, ki je s svojimi prispevki prva v Jugoslaviji opozarjala na razraščanje fašistične ideologije na tujem in doma, a so jo oblasti zaradi njene vse bolj jasne naklonjenosti komunizmu leta 1935 prepovedale.
© Borut Krajnc
Kraljevina Jugoslavija – državna tvorba, ki je nastala leta 1929 s preimenovanjem Kraljevine SHS in je formalno obstajala do konca druge svetovne vojne – je bila dežela globokih nasprotij in konfliktov. Resda so pripadniki višjih slojev in aristokracija tedaj poslušali zahodno glasbo, plesali charleston, v kinih gledali najnovejše hollywoodske filme, po zahodnem vzoru ustvarjali jugoslovanske filmske in gledališke zvezde in se navduševali nad tehničnimi novostmi, kot je bil razvoj podvodne fotografije. A Kraljevina Jugoslavija je bila tudi dežela, ki so jo zaznamovale velike socialne neenakosti, razmah revščine in navkljub zaukazani ideologiji jugoslovanstva mednacionalne in medverske napetosti. Bila je avtoritarna monarhija, v kateri so ljudje, da se zaradi nepremišljene besede ne bi znašli v »glavnjačah«, beograjskih političnih zaporih, raje šepetali kot govorili.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.