2. 8. 2019 | Mladina 31 | Družba | Intervju
Gabrijela Simetinger, seksologinja: Z odkritjem viagre je postala v postelji pomembnejša dobra predstava kot sam užitek
Dr. Gabrijela Simetinger je tudi članica izobraževalnega odbora evropskega združenja za spolno medicino (eSSm).
Dr. Gabrijela Simetinger je zaposlena v splošni bolnišnici Novo mesto, kjer dela kot ginekologinja in porodničarka. En dan na teden pa namenja svoji seksološki ambulanti, kamor po nasvet in morebitno terapijo pridejo ženske s težavami v spolnosti. Največ dela ima s spreminjanjem zakoreninjenih prepričanj in družbenih dogm o spolnosti, ki ženske in njihove partnerje zaradi nezmožnosti doseganja vseh visokih pričakovanj pogosto spravljajo v stisko.
Dodatna seksološka izobrazba ji pride prav tudi pri njenem rednem delu, ko ženskam daje celostne informacije. »Urologi denimo vsakemu moškemu pacientu povedo, kakšna bo njihova spolna funkcija po operativnem posegu. Ženske pa niso vajene, da bi jim to kdo razložil, in tudi ne pomislijo, da bi se o tem pozanimale. So pa za informacijo, če jo dobijo, zelo hvaležne.«
Seksologija ima sicer v Sloveniji že večdesetletno tradicijo, a se je sprva ustalila pod okriljem psihiatrije. Seksologija kot spolna medicina, ki zajema biološke, psihološke in socialne vidike motenj spolnosti, pa se je razvila šele na prelomu tisočletja, kot posledica naključnega odkritja viagre.
Odkritje viagre je bilo torej pomembna prelomnica?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.