Uredništvo

 |  Družba

Najstarejša še živeča narodna herojinja dopolnila 100 let

Partizanka Andreana Družina - Olga je v domu starejših v Logatcu praznovala častitljivo starost

Gospo narodno herojinjo Adreano Družina smo pred kratkim obiskali tudi Mladinini novinarji. Med fotografiranjem našega fotografa je tako junaško stisnila pest.

Gospo narodno herojinjo Adreano Družina smo pred kratkim obiskali tudi Mladinini novinarji. Med fotografiranjem našega fotografa je tako junaško stisnila pest.
© Uroš Abram

Andreana Družina - Olga je bila 21. julija 1953 proglašena za narodno herojinjo Jugoslavije. Kot aktivistka Osvobodilne fronte (OF) je leta 1942 odšla v partizane, v Dolomitski odred, nato pa se je kot borka bojevala v Šercerjevi brigadi, 15. Diviziji in VII. korpusu. "V bitkah je bila petkrat težko ranjena, vendar se je vedno vračala v bojne enote in se z njimi bojevala na področju vse Slovenije. Bila je ena najhrabrejših žensk v NOB. Je edina še živeča narodna herojinja na območju nekdanje Jugoslavije," so o Andreani Družina zapisali v Zvezi združenj borcev za vrednote NOB Slovenije.

Ta mesec je Olga Šercerjeva, kot so jo poznali v ilegali, praznovala 100. rojstni dan, zato jo je v domu starejših v Logatcu ta teden obiskala delegacija ZZB NOB Slovenije, na čelu s predsednikom Marijanom Križmanom, in ji voščila vse dobro.

Andreana Družina se je krojaču Gabrijelu Družini in Rozaliji Racman iz Gročane rodila 26. januarja 1920 v Zabrežcu na hišni št. 18, pri Brćinovih. Do 3. razreda osnovne šole se je šolala v Borštu; oče se je leta 1929 zaradi protifašistične dejavnosti moral preseliti v Jugoslavijo. Takoj po njegovem odhodu so italijanske fašistične oblasti aretirale Andreanino mamo Rozalijo in jo zaprle v tržaški zapor. Ko so jo naposled le izpustili, se je s štirimi otroki pridružila možu v Ljubljani, kjer je Andreana končala osnovno šolo, nato pa obiskovala meščansko in poklicno šolo. Pot jih je nato, leta 1936, ponesla v Sušak, zatem pa še v Zagreb. Andreana se je pri očetu izučila za šiviljo, v njegovi krojačnici so se sestajali komunisti, za katere je stražila, ko so sestankovali, in prenašala pošto. Pristopila je k mladinski skupini komunistov, s katerimi je raznašala protiustaške letake.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.