Uredništvo

  • Uredništvo

    21. 1. 2025  |  Družba

    Moč strankarskih glasil

    "Ko so se pred desetletji začele vzpostavljati novinarske platforme za preverjanje dejstev in pravilnosti političnih izjav, sem upala, da bodo zaostrile družbeno kaznovanje političnega laganja, ga naredile nesprejemljivega in politiko spodbudile k resnicoljubnosti ter ustavile tok laži. Ne bi se mogla bolj motiti. Podcenila sem na primer moč strankarskih glasil, zlasti konservativnih, ki neusmiljeno blatijo in zavračajo dejstva in znanost, ki nasprotujejo "njihovi" resnici. Prav tako sem spregledala vlogo tehno lordov, lastnikov Twitterja/X, Mete (Facebook in Instagram), Alphabeta (Google in YouTube), ki so za vpliv na politični narativ pripravljeni pokupiti politični prostor in na drugi strani razprodajno vročico novodobnih politikov, ki se ponujajo najboljšemu ponudniku."

  • Uredništvo

    21. 1. 2025  |  Kultura

    »Videoigre so največji približek doživetja tujih sanj«

    "Ustvarjam v nenavadnem mediju, ki se ves čas spoprijema z močnim nasprotovanjem in trenji, ceni pa ga zgolj peščica čudakov. Obenem je izjemno minljiv. Igro ponavadi ustvarjam približno pet let, vendar bo morda živela le tri. Konzerviranje računalniške umetnosti je resničen problem, ves čas izgubljamo digitalno zgodovino. Poskusi ohranjanja so večinoma neuspešni, saj bi bilo treba obenem ohranjati stroje in operacijske sisteme. Digitalna kultura se neustavljivo razjeda in razkraja. Ustvarjanje v digitalnem mediju spominja na gradnjo peščenega gradu. Leta in leta gradim kompleksne virtualne potopitvene svetove in prostore, polne zvokov, slik in premikanj, nato pa nekega dne preprosto prenehajo delovati in so izgubljeni. Že preprosta posodobitev operacijskega sistema lahko onesposobi vse moje igre. Ogromno časa in dela je treba, da jih naredim ponovno dostopne."

  • Uredništvo

    21. 1. 2025  |  Kultura

    Strah pred izgubo

    V Kinu Šiška bo v četrtek ob 18. uri projekcija dokumentarnega filma Čas nasproti naju, v katerem režiserka Simona Jerala z vnaprejšnjo nostalgijo tekom enajstih let snema svojega očeta Milana in skuša ujeti njegove modrosti, njun medsebojni humor, prijateljstvo, preden izpuhti. Po projekciji bo potekal pogovor z Veroniko Zakonjšek, filmsko kritičarko in predstavnico Društva slovenskih filmskih publicistov FIPRESCI, ter Simono Jerala, režiserko dokumentarnih filmov in filmsko kritičarko.

  • Uredništvo

    20. 1. 2025  |  Politika

    »Nobena vlada v samostojni Sloveniji ni nikoli sprejela nobenega zakona, ki bi zares škodil kapitalu«

    "Nobena vlada v samostojni Sloveniji ni nikoli sprejela nobenega zakona, ki bi zares škodil kapitalu. Vladajočim. Najbogatejšemu delu Slovencev. Torej vladajočemu razredu. Ki ga v Sloveniji menda sploh nimamo."

  •  

    20. 1. 2025  |  Družba

    »Nemajhen del slovenske politike zagovarja genocid in se navdušuje nad neonacisti«

    "Slovenska politika je razdeljena. Nemajhen del, ki je od nekdaj nagnjen k nasilju, zagovarja genocid, predlaga, na žalost bolj resno, kot je videti na prvi pogled, Netanjahuja za Nobelovo nagrado za mir, išče vzornike v skrajnih avtoritarcih in se navdušuje nad Trumpom in neonacisti. Drugi del je prav tako razdeljen, morda še bolj usodno, ker je njegova slika shizofrena. Najde pogum za besedni napad na Netanjahuja, hkrati se prilizuje vsem njegovim podpornikom in zanje nikoli nima žal besede. Zakaj shizofrena? Zato, ker pri onih prvih vsaj vemo, kaj lahko pričakujemo. Pri drugih komaj kdaj."

  • Uredništvo

    20. 1. 2025  |  Družba

    Bi gradnja novega medicinskega centra lahko ogrozila Metelkovo?

    V letošnjem letu je predviden začetek gradnje novega zdravstvenega centra Metelkova, kjer je trenutno parkirišče. Za izgradnjo je, kot pravijo na Mestni občini Ljubljana (MOL), treba porušiti zid in del letnega vrta kluba Gala Hala. Lahko to ogrozi sam obstoj Metelkove?

  • Uredništvo

    19. 1. 2025  |  Kultura

    »Potrebo po pisanju občutiš kot nekakšen pritisk«

    "Za branje povsem zagotovo vem, da je to lahko oblika terapije, za pisanje pa nisem prepričana. Potrebo po pisanju občutiš kot nekakšen pritisk, da se izraziš, da oblikuješ neko zgodbo, idejo, like. Če bi bila to oblika terapije, ali bi to potem pomenilo, da kot človek potrebuješ terapijo in da zato postaneš pisatelj? Moram reči, da mi tak način razmišljanja ni blizu. Deluje preveč preprosto."

  • Uredništvo

    19. 1. 2025  |  Družba

    »Psihologija je v osnovi topel poklic«

    "Nisem zares prepričan, kako dobro gresta psihologija in tehnologija skupaj. To se včasih sliši nekoliko protislovno, saj je psihologija v osnovi topel poklic. Gre za medosebne stike in podobne stvari. V tem oziru zveni tehnologija nekoliko sterilno in morda tudi hladno. Kako torej zares povezati obe področji, sem se vprašal? Najprej se mi je zdelo to povsem nemogoče, kmalu pa sem začel opažati številne dobre prakse, kjer je tehnologija pomagala izboljšati življenja ljudi. To je postalo moje izhodišče."

  • Uredništvo

    17. 1. 2025  |  Kultura

    »Za svoje pravice se nisem bala boriti, tudi z ostrim jezikom, če je bilo treba«

    "Osnova kakršnegakoli odnosa je zame spoštovanje. Mimo oznake mlada/zrela/stara ustvarjalka je name mnogo bolj frustracijsko vplival odnos, ki je bil nespoštljiv. Raznoraznih šikaniranj sem se poskušala otresti z delom, to so prepoznali različni ljudje in me v tem podprli. Za to sem jim hvaležna in verjamem, da je to ena od poti. Moram pa priznati, da se za svoje pravice nisem bala boriti, tudi z ostrim jezikom, če je bilo treba. Verjamem pa, da ta bitka v prihodnosti ne bo več tako individualizirana, temveč se poraja novo okolje, ki bo te okvire preraslo."

  • Uredništvo

    15. 1. 2025  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / AMERIŠKI FIRER

    V petek izide nova Mladina! V tretji letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 17. januarja, pojasnjujemo, zakaj novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump ni eksces, temveč produkt bogate ameriške fašistične tradicije. Za oblikovanje tokratne naslovnice je poskrbel Ivian Kan Mujezinović, fotografija Donalda Trumpa pa je iz digitalne knjižnice GettyImages.

  • Uredništvo

    15. 1. 2025  |  Svet

    »Elon Musk verjame, da rešuje zahodno civilizacijo pred propadom«

    "Elon Musk verjame, da liberalna demokracija ogroža svobodo. Zato je potrebno v imenu svobode odpraviti liberalno demokracijo. Tudi za ceno svobode."

  • Uredništvo

    15. 1. 2025  |  Politika

    Zakaj Golob ne obvlada političnega jezika

    "Za predsednika vlade se včasih zdi, da kot nekdanji uspešni menedžer političnega jezika vendarle povsem ne obvlada, zato potrebuje prevod v menedžerskega. V tem jeziku si je težave z Bobnarjevo in Lindavom nakopal zaradi svojega mikroupravljanja – pretiranega nadzora in vpletanja vodje v delo podrejenih, ki po nepotrebnem ustvarja napetosti in prispeva k nezadovoljstvu in nazadnje razpadu kolektiva."

  • Uredništvo

    16. 1. 2025  |  Svet

    »Trump veliko govori, ko je dan dolg«

    "Vsi vemo, da prihodnji (in nekdanji) ameriški predsednik Donald Trump veliko govori, ko je dan dolg. Je zelo eratičen, o sebi pravi, da je "deal maker", tisti, ki sklepa posle. Pogosto nekaj predlaga in tako rekoč vrže kamen v vodo, da vidi, kako potujejo valovi, ali se razblinijo ali pa njegove zahteve naletijo na uspeh. Tega se moramo zavedati in na to gledati z določeno mirnostjo. Opraviti moramo domačo nalogo in kot Evropa držati skupaj. Ne smemo dovoliti, da nas razdvojijo, to je pomembno. Trumpa poznamo, toda nekaj je novo, in sicer tesno sodelovanje z Elonom Muskom, ki se prek družbenih omrežij zelo močno vmešava v volilne kampanje in razširja politične izjave. Tega ne smemo jemati zlahka. Vesel sem, da imamo v Evropi akt o digitalnih storitvah in na njem moramo graditi. Ne smemo dopustiti manipulacij prek družbenih medijev in Muskovih dezinformacij, saj žal iz izkušenj vemo, kako lahko polarizacija na omrežjih vodi celo v nasilje. Zato moramo biti previdni. Želite, da bi vsi vaši mediji imeli velike intervjuje, kot je ta z vodjo AfD-ja, gospo Weidel, ki pravi, da je bil Hitler komunist? Si želite, da se to zdaj povsod širi s sprevračanjem zgodovinskih dejstev, ki ima milijone privržencev? Mislim, da je to velik izziv za našo družbo in da moramo ostati močni."

  • Uredništvo

    14. 1. 2025  |  Politika

    Janši se je zasvetilo

    Decembra lani je novinar Luka Volk v članku pisal o tem, da so upravitelji parka Mozirski gaj zaupali prižig 1,9 milijona lučk  opozicijskemu prvaku Janezu Janši. 

  • Uredništvo

    14. 1. 2025  |  Družba

    »Čeprav se ljudje bojijo, da bo umetna inteligenca nadomestila človeško delo, to ni res«

    "Umetna inteligenca bo še pospešila razvoj marketinga. Velik izziv bo, kako smiselno analizirati ogromne količine podatkov, ki jih prinaša. To je ključna veščina, ki jo bodo morali razviti tržniki. UI vpliva na marketinške raziskave in tudi na razvoj produktov in vedenje potrošnikov. Pa tudi na kupce; ti danes več ne berejo ocen izdelkov, ampak preprosto vprašajo umetno inteligenco, kaj je bolje. Čeprav se ljudje bojijo, da bo UI nadomestila človeško delo, to ni res. Potrebnih bo še več človeških sposobnosti za analizo podatkov in sprejemanje odločitev."

  • Uredništvo

    15. 1. 2025  |  Kultura

    Kaj ponuja letošnji MENT?

    Od 12. do 15. febrarja bo na različnih prizoriščih v Ljubljani potekal 11. festival glasbenih odkritij MENT, ki skupaj s konferenco omogoča predstavitev glasbenih izvajalcev iz vse Evrope pred mednarodnimi glasbenimi profesionalci in občinstvom. Festival deluje kot platforma, kjer se vsako leto srečujejo glasbeniki, različni strokovnjaki in ljubitelji glasbe. Letošnji program prinaša nastope 83 skupin, solo izvajalk, producentov in didžejk, ki zaznamujejo dogajanje na evropski glasbeni sceni – od aktualnih predstavnikov domače ter regijske glasbene ustvarjalnosti in nekaterih najbolj zanimivih imen iz vse Evrope – do britanskih legend.

  • Uredništvo

    13. 1. 2025  |  Politika

    »To je lahko pomembna spodbuda za celovito kadrovsko prenovo države« 

    "Uvedba prednostnega glasu ne ogroža položaja političnih strank, saj je ohranjeno proporcionalno načelo, pomembno pa izboljšuje sestavo parlamenta in krepi vezi med volilci in njihovimi poslanci. Glede na opozorila, da je v Sloveniji narobe še marsikaj drugega, ne samo volitve poslancev, je odgovor preprost: od volilcev in poslancev so odvisne tudi volitve drugih državnih funkcionarjev in nadzornih organov. Zato je uvedba prednostnega glasovanja pri volitvah poslancev lahko pomembna spodbuda za celovito kadrovsko prenovo države in lokalnih skupnosti."

  • Uredništvo

    13. 1. 2025  |  Kultura

    »Bogati še naprej bogatijo, revni drsijo globlje v revščino«

    "Na številke se spoznam, ker vodim glasbeno založbo, ne zaradi svojega ustvarjalnega dela. Pri Spotifyu so lani sklenili, da ne bodo plačevali nobenega honorarja za predvajanost za pesmi, ki imajo manj kot tisoč predvajanj. Zaradi tega novega ukrepa so morali razkriti številke poslušanosti in izkazalo se je, da več kot devetdeset odstotkov pesmi ne doseže praga tisočih predvajanj. Platforme demokratizirajo v smislu, da lahko nanje vsak naloži svojo glasbo. Vprašanje pa je, ali bo to glasbo kdo slišal. Algoritem v ospredje potiska mainstreamovski pop. Struktura Spotifya in drugih pretočnih platform je odraz poznega kapitalizma – en odstotek pesmi dobi 95 odstotkov predvajanj. Bogati še naprej bogatijo, revni drsijo globlje v revščino; vse skupaj res ni pozitiven model."

  • Uredništvo

    13. 1. 2025  |  Družba

    Ko običajen postopek postane prvovrstna politična afera

    Januarja lani je novinar Peter Petrovčič pisal o tem, da je bila prvotna odločba o odvzemu 24 glav živine s kmetije Možgan v Leskovcu pri Krškem konec decembra odpravljena. Potem pa je o njem posebna komisija odločala ponovno. Poleg tega je v zadevi potekalo več različnih nadzornih postopkov, pri čemer so predvsem kmečka interesna združenja krepila pritisk na uradne organe. Običajen postopek, kjer se presoja dobrobit živali, je postal prvovrstna politična afera. 

  • Uredništvo

    12. 1. 2025  |  Družba

    »Veliko naših ljudi dojema demokracijo popolnoma napačno«

    "Družba postaja egoistična. Včasih, ko se ljudje še niso naročali za pregled v ordinaciji, je v čakalnici sedelo 20 ljudi. In bilo normalno, da gre tisti, ki je prvi prišel, prvi k zdravniku. Danes prideta dva istočasno in se prerekata, kdo bo vstopil prvi. To ni v redu. Postajamo egoistični. Tudi jaz, a sem že toliko star, da je tega nekoliko manj."

  • Uredništvo

    12. 1. 2025  |  Družba

    »Obvladovanje vesolja pomeni obvladovanje Zemlje«

    "Točno tako, obvladovanje vesolja pomeni obvladovanje Zemlje. Esa naslavlja predvsem civilni del, torej izboljševanje življenjskega standarda. Kot podjetje smo na začetku ogromno truda vložili v razumevanje, kaj pomeni imeti elektroniko v vesolju. Ko govorimo o vesolju, vsak pomisli, da je tam prazno, da ni ničesar, da je vakuum, da je tam hladno, če si na senčni strani, ampak stvar ni tako preprosta. Tam je namreč prisotnih tudi ogromno visokoenergijskih delcev, katerih največji vir je sonce, ki jih vsakodnevno bruha proti Zemlji. Njeno magnetno polje jih zaustavi, medtem ko je v vesolju to sevanje prisotno in zmanjšuje življenjsko dobo elektronike. Izplen naših naporov je bil razvoj dveh ključnih tehnologij, ki sta danes sestavni del vsakega Skylabsovega produkta, ker znata uspešno ublažiti te sevalne učinke."

  • Uredništvo

    12. 1. 2025  |  Družba

    V Sloveniji blagoslavljamo predore, ceste in celo pločnike

    Avgusta lani je novinar Luka Volk pisal o blagoslovu nove obvoznice v Železnikih. Čeprav nova obvoznica še ni imela uporabnega dovoljenja, pa sta jo v začasno uporabo skupaj izročila tamkajšnji župan Marko Gasser in infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek; poleg občanov so se jima pridružili še predsednik državnega sveta Marko Lotrič in minister za delo Luka Mesec, oba doma iz Selške doline, ter poslanec SDS Žan Mahnič. Pa tudi župnik Tine Skok, ki je ob tej priložnosti blagoslovil novo pridobitev Železnikov.

  • Uredništvo

    10. 1. 2025  |  Kultura

    »Nepremičninski davek ni nova in nepravična obremenitev, ampak zapoznel izravnalni ukrep«

    "Za prihodnost države in kvaliteto življenja vseh njenih prebivalcev je pri nepremičninskem davku najbolj ključno vprašanje, ki presega merilo posameznih investitorjev in nepremičninskih portfeljev. Ambiciozna stanovanjska politika, katere sestavna dela sta poleg gradnje javnih najemnih stanovanj tudi pravična obdavčitev in nadzor nad uporabo nepremičnin, pomeni možnost države, da usmerja racionalno in trajnostno poselitev. "

  • Uredništvo

    10. 1. 2025  |  Družba

    »Električna vozila se trenutno ne prodajajo«

    "Obstajajo pozivi, da se slovensko gospodarstvo vključijo v dobavne verige kitajskih dobaviteljev, vendar moramo vedeti, da Kitajska s cenami enormno pritiska tudi na dobavitelje avtomobilske industrije. Sami doživljamo to, da vidimo kitajske ponudbe, ki so za 40 odstotkov ali več nižje od naših. Preusmeritev v neke nove panoge je sicer smotrna, vendar terja svoj čas in tudi denar za nova certificiranja, spremembo proizvodnih procesov, spremembo strojnega parka, spremembo znanja naših zaposlenih, tako da na kratek rok je to težko storiti. Vsekakor bi si želeli nekaj finančne spodbude države za ta prestrukturiranja, saj vemo, da smo zaradi evropske direktive o prepovedi proizvodnje avtomobilov z notranjim zgorevanjem z letom 2035 slovenska podjetja že ogromno investirala v to, da bi bila dobavitelj za električna vozila. Ta pa se trenutno ne prodajajo. Težko je reči, kaj je zdaj pametno narediti."

  • Uredništvo

    8. 1. 2025  |  Svet

    Naslovnica nove Mladine / ZATON DEMOKRACIJE, VZPON AVTOKRACIJE

    V petek izide nova Mladina! V drugi letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 10. januarja, analiziramo in se sprašujemo, zakaj na volitvah zmagujejo voditelji, ki nasprotujejo demokraciji. Ilustracijo na naslovnici ZATON DEMOKRACIJE, VZPON AVTOKRACIJE je ustvaril Franco Juri. 

  • Uredništvo

    9. 1. 2025  |  Kultura

    Zaradi kritike Izraela lahko izgubite tudi mesto na doktorskem študiju

    "V reviji Cukr sem omenjala tišino v polju kulture in institucijah sodobne umetnosti v povezavi z genocidom, ki ga Izrael s pomočjo zahodnih držav izvaja nad Palestinci, ter o ekocidu in urbicidu, ki se odvija na palestinskem ozemlju. Navkljub vsakodnevnemu prenosu podob, ki prikazujejo pobijanje, mučenje in načrtno stradanje Palestincev, je to ena od bolj nezaželenih tem v kulturnem prostoru, še posebej v nemško govorečem in znotraj tistih institucij, ki so povezane z večjim finančnim kapitalom, denimo Documenta, Bienale, večji festivali, muzeji in galerije. Znotraj teh prostorov obstaja tišina oziroma nadzorovana naracija o Palestini, podobno kot v politiki in gospodarstvu, še posebej tam, kjer se trguje z orožjem ali drugimi produkti, ki uničujejo, pobijajo, mučijo ali služijo nadzoru palestinskega ozemlja in drugim interesom v državah na Bližnjem vzhodu."

  • Uredništvo

    8. 1. 2025  |  Družba

    Sodni postopki zoper dijake, ki se »švercajo« na avtobusih

    Januarja lani je novinar Peter Petrovčič v članku Nezakonito kaznovanje mladoletnikov pisal o tem, da se je pred leti začelo dogajati, da so ljubljanski dijaki zaradi »švercanja« na mestnih avtobusih morali s starši na zagovor pred sodišče. Zakon o prekrških določa, da se kazen za prekrške izreče in določi po hitrem postopku brez zaslišanj in sodnih obravnav ter v primeru, da se kaznovana oseba ne pritoži in plača polovično kazen. Takrat je zadeva zaključena.

  • Uredništvo

    8. 1. 2025  |  Politika

    Milan Kučan / »Morali bi se manj ukvarjati s Trumpom in veliko bolj z EU«

    "Na fenomen Trump je mogoče pogledati z več vidikov. Če pogledam z vidika Evropejca, ki še vedno verjame v izročilo združene Evrope, potem je stanje, v katerem smo se znašli, tudi priložnost. Seveda je obilo razlogov za zaskrbljenost, a ne manjka niti razlogov, da končno začnemo premišljevati o osamosvojitvi v varnostnem, političnem, vojaškem, gospodarskem, energetskem, navsezadnje tudi tehnološkem in znanstvenem pogledu."

  • Uredništvo

    8. 1. 2025  |  Politika

    »Medijska zakonodaja je ljudem deveta briga«

    "Medijska zakonodaja je zadeva, ki nikoli ni zanimala nikogar, ki v medijih ni delal. Ljudem je to deveta briga. Če je kaj narobe, jih po malem moti, prizadeva jih pa ne direktno. Zato se vlade medijem posvečajo pač manj kot energetiki. Po novem pa živimo v časih, ko se za medije na lepem zanimajo vsi in se na problematiko domnevno spoznajo. Kar je tako medijski kot politični problem. In kar je najhuje, tako mediji kot politika ga rešujemo na napačnem koncu. Vsak na svojem napačnem, seveda."

  • Uredništvo

    7. 1. 2025  |  Politika

    Pozabljena vprašanja Janezu Janši

    Februarja lani je Stanka Prodnik v komentarju pisala o tem, ko je Uroš Slak v oddaji 24 ur zvečer gostil predsednika SDS Janeza Janšo. Slednji je pogovor začel s šalo, da v SDS želijo kot opozicija s sklicem izredne seje o korupciji zgolj pomagati vladi, da se bo lahko ukvarjala s stavkami in gospodarskimi okviri.