20. 3. 2020 | Mladina 12 | Družba | Intervju
Mateja Štirn: »Čustvena higiena je ravno tako pomembna kot higiena rok«
Psihologinja
Ena najhujših preizkušenj nenadne ustavitve življenja, kot ga poznamo, bo ohranjanje duševnega miru. Naenkrat se ne smemo več družiti s prijatelji, družine ne smejo več obiskovati starih staršev, otroci se ne smejo igrati z vrstniki. Vsakodnevni ritem večine ljudi je porušen. Če k temu dodamo še skrb za gospodarski položaj, na katerega bo popolno zamrtje storitvenega sektorja nedvomno močno vplivalo, dobimo idealen recept za množične duševne stiske.
Mateja Štirn, ustanoviteljica in direktorica ISA instituta, ima dolgoletne izkušnje z zagotavljanjem psihološke pomoči ljudem, ki so preživeli različne krizne dogodke. Za več podjetij izvaja prvo psihološko pomoč in svetovanje zaposlenim po kriznih dogodkih, kot so ropi, grožnje, napadi, delovne nesreče in različne oblike nasilja. Je tudi soavtorica monografije Psihosocialna pomoč po nesrečah in drugih kriznih dogodkih.
Kakšni so ustaljeni duševni odzivi na krizne razmere, med kakršne sodi širjenje okužbe z novim koronavirusom?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.