20. 3. 2020 | Mladina 12 | Družba
Več ženskih glasov
V javnih razpravah
Ženski glasovi so v medijih, na znanstvenih konferencah, univerzah, v politiki in javnih razpravah v manjšini. Nekatere strokovnjakinje priložnosti za sodelovanje niti ne dobijo, druge vabila zavrnejo zaradi družinskih obveznosti ali dvoma o tem, da ima njihov strokovni pogled težo.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
20. 3. 2020 | Mladina 12 | Družba
Ženski glasovi so v medijih, na znanstvenih konferencah, univerzah, v politiki in javnih razpravah v manjšini. Nekatere strokovnjakinje priložnosti za sodelovanje niti ne dobijo, druge vabila zavrnejo zaradi družinskih obveznosti ali dvoma o tem, da ima njihov strokovni pogled težo.
Inštitut za preučevanje enakosti spolov IPES ustvarja prvo celostno podatkovno zbirko strokovnjakinj z vseh poklicnih področij v Sloveniji. Na začetku marca je v sodelovanju z britanskim veleposlaništvom začel kampanjo #strokovnjakinje, ki so jo pospremile delavnice in okrogla miza o spolni neenakosti in ki je povezala sto žensk iz gospodarstva, diplomacije, naravoslovne in družboslovne znanosti. Naslednji korak bo vzpostavitev spletne platforme; ta bo delovala kot multidisciplinarna mreža strokovnjakinj in jim bo omogočila, da se povežejo z vsemi, ki bi potrebovali njihovo znanje: denimo tistimi, ki iščejo osrednjo govornico ali strokovnjakinjo za konferenco, delavnico, nastop v medijih ali sodelovanje pri projektu. »
Namen ustvarjene platforme bo postati vodilno orodje za preobrazbo vodenja in organiziranja, predvsem pa javnega diskurza v Sloveniji: Slovenijo želimo premakniti v novo dobo, v kateri bo v javni sferi delovalo prav toliko žensk kot moških, dobo, v kateri bomo slišali in poslušali še več različnih, naprednih zamisli in mnenj,« pravi soustanoviteljica inštituta IPES in pobudnica projekta Strokovnjakinje Nina Pejič. »Baza bo podprta z aktivnostmi, s katerimi se bodo razširile skupnosti v Sloveniji, ki že delujejo. Gre za podporo strokovnjakinjam, da stopijo iz ozadja in postanejo prepoznavnejše: s treningi javnega nastopanja, povezovanjem med različnimi panogami in industrijami, javnimi razpravami, mreženjem in podobno.«
Portal Strokovnjakinje bo iskalna podatkovna zbirka, v kateri bo imela vsaka strokovnjakinja profil s ključnimi vsebinami, potrebnimi za povezovanje z iskalci strokovnjakinj: od navedbe strokovnih znanj do videovsebin preteklih nastopov. »V praksi to pomeni, da bodo strokovnjakinje lahko ustvarile profil in medsebojno mrežo, pa tudi vstopale v različne že delujoče industrijske, poslovne, akademske skupnosti v Sloveniji prek različnih aktivnosti mreženja,« pojasni Nina Pejič.
Inštitut IPES išče dodatne partnerje za vzpostavitev platforme, ki naj bi predvidoma zaživela jeseni 2020. Za zdaj je na voljo začasna spletna stran www.strokovnjakinje-smo. si, kjer se je že mogoče vpisati v podatkovno zbirko.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.