Stanka Prodnik

 |  Mladina 14  |  Kultura  |  TV

Ne sosed, le vrag bo mejak

Medijsko podpihovanje strahu

Matej Tonin v torkovi oddaji 24ur zvečer

Matej Tonin v torkovi oddaji 24ur zvečer
© POP TV

»To so naši domoljubi, ki služijo domovini,« je Matej Tonin dejal Urošu Slaku v torek zvečer, ko ga je ta vprašal o dodelitvi policijskih pooblastil vojski, ki naj bi veljala po 37. a členu zakona o obrambi. »Naj bodo ljudje brez skrbi.«

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Stanka Prodnik

 |  Mladina 14  |  Kultura  |  TV

Matej Tonin v torkovi oddaji 24ur zvečer

Matej Tonin v torkovi oddaji 24ur zvečer
© POP TV

»To so naši domoljubi, ki služijo domovini,« je Matej Tonin dejal Urošu Slaku v torek zvečer, ko ga je ta vprašal o dodelitvi policijskih pooblastil vojski, ki naj bi veljala po 37. a členu zakona o obrambi. »Naj bodo ljudje brez skrbi.«

To je v zadnjem času prevladujoča vladna retorika; na videz spravljiva, a podtalno vedno zveni kot grožnja, pa če Jelko Kacin govori, naj uživamo, dokler lahko, ali pa nas obrambni in notranji minister prepričujeta, da je podelitev policijskih pooblastil vojski le formalnost, ki služi predvsem človekoljubnim namenom: razbremeniti želimo policiste, zaščititi (morebitne!?) begunce, obvarovati Slovence. Toninova pasivnoagresivna retorika nam sporoča, kako trdosrčni in po nepotrebnem sumničavi ljudje smo, da ne zaupamo kar tako »našim domoljubom«, kakor da se ne bi zavedal zgodovinske teže predajanja policijskih pooblastil vojski. To isto retoriko je mogoče razširiti (in pozor, razširila se bo) na prepričevanja, da kdor nima ničesar skrivati, ne bi smel imeti težav s sledenjem svojemu mobilnemu telefonu (103. člen), ali pa kdor ne krši zakona, ne bi smel imeti težav s policijo v svojem stanovanju (104. člen). Zagovarjati se bomo morali za čedalje več samoumevnosti, dokler ne bo prav vsaka med njimi označena za prekršek.

A še preden se moramo zagovarjati pred državnimi organi, so vlogo moralne policije prevzeli kar državljani sami. Na socialnih omrežjih lahko spremljamo pravo malo vojno v moraliziranju in ovajanju, navadni ljudje poročajo o tem, ali so njihovi sosedje imeli obiske, fotografirajo sprehajalce, z balkonov nadirajo otroke, ki se igrajo na ulicah in izrabljajo sleherni trenutek za izkazovanje lastne moralne superiornosti. In željo po ovaduštvu so izrabili tudi mediji: lokalni primorski radio Capris je tako na svojem Facebooku objavil kolaž fotk registrskih tablic iz vse Slovenije, ki naj bi pričale o tem, da so turisti preplavili Obalo in s tem ogrozili avtohtono prebivalstvo. Pop TV je zgodbo v sobotnih poročilih še dodatno napihnila: govorili so o trumah ljudi, ki naj bi se valile po turističnih središčih, a se je nato izkazalo, da so bili posnetki namenjeni manipulaciji gledalcev in do vikendaškega obleganja sploh ni prišlo. Ko je vlada v nedeljo zvečer izdala odlok o prepovedi gibanja zunaj občine prebivališča, so bili montirani posnetki uporabljeni kot razlog za ta neživljenjski represivni ukrep. Ironično: v dneh, ko je Zdravljica prejela znak evropske dediščine evropske komisije, bo mejak spet postal vrag.

Mantra, da se zlo rodi iz navadnih ljudi v negotovih časih, se je še pred dobrim mesecem zdela prevelik kliše, da bi jo ponavljali. A ko se ljudje hrabro trkajo po prsih, ker so doma (#sodoma – Sodoma), nevarno spominjajo na tiste, ki so se nekoč po prsih trkali zaradi prave rase. In ko mediji nekritično, zavoljo senzacije in lajkov, manipulirajo z informacijami, nato pa se na te informacije odzove represivni aparat – no, tedaj vemo, kam lahko gremo.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.