24. 7. 2020 | Mladina 30 | Družba | Intervju
»Nevladne organizacije so tiste, ki se lahko postavijo proti močnim ekonomskim interesom«
Pogovor o uspešni pobudi za ustavno presojo zakonodaje, ki razgrajuje varovanje okolja, zaščiti okolja s pravnimi sredstvi in obetih za tožbe v zvezi s podnebnimi spremembami
Ustavno sodišče je na začetku meseca sprejelo pobudo treh nevladnih organizacij za presojo ustavnosti sprememb zakonodaje, ki zaostrujejo pogoje za sodelovanje nevladnih organizacij v postopkih pridobivanja gradbenih dovoljenj za objekte s pomembnimi vplivi na okolje. Hkrati je sodišče do končne odločitve zadržalo izvajanje spornih členov. Gre za določila, ki so bila na predlog okoljskega ministrstva sprejeta po hitrem postopku z drugim svežnjem protikoronske zakonodaje, njihov namen pa naj bi bil pospešiti izvajanje državnih infrastrukturnih projektov.
Besedilo pobude za ustavno presojo so pripravili v Pravno-informacijskem centru nevladnih organizacij – PIC, katerega poslanstvo je med drugim krepiti vpliv nevladnih organizacij pri varstvu okolja in urejanju prostora. Praviloma se ne spušča v tožbe v zvezi s konkretnimi posegi v okolje – nevladne organizacije, ki se odločajo za takšne tožbe, imajo za to svoje odvetnike – vključi pa se vedno, ko je ogrožen pravni sistem varovanja okolja. In v tem primeru se je, kot pravi glavna avtorica besedila pobude Senka Šifkovič Vrbica, zgodilo točno to.
Kaj ste si mislili, ko ste prvič prebrali sporne zakonske člene?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.