Jure Trampuš  |  foto: Uroš Abram

 |  Mladina 4  |  Družba  |  Intervju

»Poslušajte govore domobranskih voditeljev, pa boste videli, koliko antisemitizma je v njih«

Oto Luthar, zgodovinar, direktor ZRC SAZU

Oto Luthar se ukvarja z zgodovino zgodovinopisja, filozofijo zgodovine in, družbenim razmeram primerno, z revizionizmom. Politično prikrajanje zgodovine ima, kot pravi, jasen namen, politiki daje legitimnost, da lažje ostaja na oblasti. Točno to počne slovenska vlada, to je tudi eden od razlogov, zakaj tako veliko govori o osamosvajanju, domoljubju. A bati se je treba ljudi, tako Luthar v intervjuju, ki vseskozi govorijo o domoljubju, ne zanima jih domovina, zanima jih predvsem oblast.

S tega vidika je povsem logičen začetek intervjuja, nastajal je v Novi Gorici, tik ob meji z Italijo, katere nacionalni muzej sodobne umetnosti MAXXI bo v kratkem odprl razstavo, ki jo kurira nekdanja direktorica ljubljanske Moderne galerije Zdenka Badovinac. Kako to, da je slovenski veleposlanik v Rimu Tomaž Kunstelj napisal depešo, v kateri se pritožuje zaradi razstave, depešo z izrazito nacionalistično noto, podprla pa so jo tudi ministrstva? Kaj ta razkriva o politiki, o slovenski vladi in o njenem odnosu do zgodovine?

Kako je živeti danes ob meji? Kako virus – saj veste, vse se je začelo v Italiji – vpliva na odnos med Slovenci in Italijani? 

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.