7. 3. 2021 | Družba
V 101. letu starosti umrla zadnja narodna herojinja
Andreana Družina - Olga (1920 - 2021)
Gospo narodno herojinjo Andreano Družina smo pred kratkim obiskali tudi Mladinini novinarji. Med fotografiranjem našega fotografa je tako junaško stisnila pest.
© Uroš Abram
V 101. letu starosti se je v domu starejših občanov v Logatcu poslovila zadnja narodnja herojinja NOB Andreana Družina - Olga.
Andreana Družina - Olga je 21. julija 1953 prejela odlikovanje narodne herojinje Jugoslavije. Kot aktivistka Osvobodilne fronte (OF) je leta 1942 odšla v partizane, v Dolomitski odred, nato pa se je kot borka bojevala v Šercerjevi brigadi, 15. Diviziji in VII. korpusu. "V bitkah je bila petkrat težko ranjena, vendar se je vedno vračala v bojne enote in se z njimi bojevala na področju vse Slovenije. Bila je ena najhrabrejših žensk v NOB. Je edina še živeča narodna herojinja na območju nekdanje Jugoslavije," so o Andreani Družina zapisali v Zvezi združenj borcev za vrednote NOB Slovenije.
Olgo Šercerjevo, kot so jo poznali v ilegali, so še lani januarja, ob praznovanju njene 100. obletnice, v Logatcu obiskali delegati ZZB NOB Slovenije, na čelu s predsednikom Marijanom Križmanom, in ji voščili vse dobro.
Andreana Družina se je krojaču Gabrijelu Družini in Rozaliji Racman iz Gročane rodila 26. januarja 1920 v Zabrežcu na hišni št. 18, pri Brćinovih. Do 3. razreda osnovne šole se je šolala v Borštu; oče se je leta 1929 zaradi protifašistične dejavnosti moral preseliti v Jugoslavijo. Takoj po njegovem odhodu so italijanske fašistične oblasti aretirale Andreanino mamo Rozalijo in jo zaprle v tržaški zapor. Ko so jo naposled le izpustili, se je s štirimi otroki pridružila možu v Ljubljani, kjer je Andreana končala osnovno šolo, nato pa obiskovala meščansko in poklicno šolo. Pot jih je nato, leta 1936, ponesla v Sušak, zatem pa še v Zagreb. Andreana se je pri očetu izučila za šiviljo, v njegovi krojačnici so se sestajali komunisti, za katere je stražila, ko so sestankovali, in prenašala pošto. Pristopila je k mladinski skupini komunistov, s katerimi je raznašala protiustaške letake.
V zadnjih letih je veljala za še zadnji živečo narodno herojinjo.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.