10. 10. 2022 | Družba
Največji ruski pesnik je kot romantični boem živel in zagovarjal svobodo
Zaradi nikoli končanega naročenega dela o Petru Velikem in ponižujočega imenovanja za kammerjunkerja (nižjega dvorjana) je bil vihravi poet mučno odvisen od dvora
Aleksander Puškin
© Wikipedia
V sklopu edicij ZGODOVINA je izšla nova posebna številka Mladine, tokratna tema je Rusija. Slednja je namreč letos poslala svet s tečajev. Z agresijo nad sosednjo državo je podrla mednarodno ravnotežje, geopolitična razmerja in tudi svetovno ekonomijo. V naši zavesti sta Rusiji dve: Rusija Vladimirja Putina in Sovjetska zveza. A zgodovina te močne in nenavadne države je neverjetna, carji in komunisti, kulaki in izjemni umetniki, revščina in taborišča – vse to pa nam razkriva, zakaj se danes dogajajo stvari, za katere smo upali, da jih nikoli ne bomo doživeli.
V članku z naslovom Pesnikova čast zgodovinar Johannes Saltzwedel piše o tem, da je največji ruski pesnik Aleksander Puškin kot romantični boem živel in zagovarjal svobodo.
"Zaradi nikoli končanega naročenega dela o Petru Velikem in ponižujočega imenovanja za kammerjunkerja (nižjega dvorjana) je bil vihravi poet mučno odvisen od dvora. Leta 1835 je moral brezupno zadolženi Puškin sprejeti 30.000 rubljev iz carjeve zasebne šatulje. Kazalo je, da je z materialno svobodo žrtvoval duševno neodvisnost."
"Govorice, da je kot slika lepa Natalija v resnici carjeva ljubica, so bile čedalje glasnejše. Plemiči, ki jih je Puškin nekdaj zasmehoval, so zavohali priložnost za maščevanje. Razjarjeni pesnik se je hotel z domnevnimi obrekovalci večkrat dvobojevati, a so mu to na srečo preprečili."
Johannes Saltzwedel
"Na koncu je hotel rešiti vsaj svojo čast. Novembra 1836 je prejel anonimno pismo z grožnjo, da bo razkrinkan kot rogonosec. Čeprav so se vsi trudili, da bi Puškinu dvoboj preprečili, so se žalitve samo še stopnjevale. Pozno popoldne 8. februarja 1837 sta nasprotnika namerila pištoli in že prvi strel je pesnika tako hudo ranil, da je po dveh dneh hudih muk izdihnil. Raziskovalci še danes ugotavljajo, kdo je v resnici tičal za to spletko – predvsem zato, ker je Puškinova jezikovna umetnost že zdavnaj prekosila ves carski blišč," zapiše Saltzwedel.
NAROČITE POSEBNO ŠTEVILKO MLADINE ZGODOVINA RUSIJE >>
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.