Uredništvo

 |  Politika

»Muzej slovenske osamosvojitve je ideološki«

IZJAVA DNEVA

"Zamisel o Muzeju slovenske osamosvojitve je bila zelo podobna pristopu pri nastajanju muzejev narodnoosvobodilnega boja po drugi svetovni vojni. Pristop je bil takrat pretežno ideološki, kar je bilo razumljivo po štirih letih krute osvajalske in osvobodilne vojne in ob takratnih temeljih, na katerih so nastajali muzeji v Evropi in po svetu. Veliko muzejev je nastalo kot 'nacionalno tvoren' ali nacionalističen, ponekod celo kot kolonialen ali imperialen kulturni projekt. Po revolucijah tudi kot revolucionaren ali ideološki projekt."

"Od takrat je teorija in praksa muzeološke discipline, ki daje podlago nastajanju in razvoju muzejev, znatno napredovala ter si tlakovala pot s sodobnimi etičnimi načeli, ki nacionalno ali ideološko ekskluzivnost, vsaj v neavtoritarnih okoljih, izključujejo ter jih nadomeščajo s spodbujanjem raznovrstnosti, nediskriminatornosti, spoštovanja različnih vidikov, demokratičnosti, objektivnosti, inkluzivnosti, trajnosti. Zato sodobnega muzeja ne moremo več razumeti z zastarelimi in obsoletnimi kategorijami. Žal je Muzej slovenske osamosvojitve od nastanka kazal znamenja replikanta zastarelih, anahronističnih vzorcev. Politična ihta njegovih navdihovalcev in zagovornikov je ta anahronizem le potrdila."

(Direktor Pomorskega muzeja Sergej Mašera Piran Franco Juri o tem, da je Muzej slovenske osamosvojitve od nastanka kazal znamenja replikanta zastarelih, anahronističnih vzorcev; via Delova Sobotna priloga)

»Častna straža« - akcija mladih aktivistov proti osamosvojitvenemu muzeju leta 2020

»Častna straža« - akcija mladih aktivistov proti osamosvojitvenemu muzeju leta 2020
© Živa Brglez / Instagram

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.