19. 5. 2023 | Mladina 20 | Kultura
Ni prostora za nasilje
Platforma Ustanova, ki deluje na presečišču glasbe in aktivizma, si prizadeva, da bi bili nočni klubi pri nas varni in vključujoči, k temu pa pripomore tudi projekt Rejv utopija
Jedro Ustanove trenutno sestavljajo (od leve proti desni) Katja (Katcha), Lana (Balana), NinaBelle in Nina Hudej (Warrego Valles), Tisa (msn gf), Eva (Đakka) in Anastazija (Anásta)
© Urša Rahne
Ni treba analizirati številk, da bi nam bilo jasno, kako razširjene in normalizirane so različne oblike spolnega nasilja in nadlegovanja v prostorih nočnega življenja – torej v okolju, ki bi moralo praviloma biti namenjeno zabavi, sprostitvi, druženju in izražanju identitete. Pa vendar, po eni izmed evropskih raziskav iz leta 2020, ki je med drugim vključevala tudi Slovenijo, je v teh okoljih spolno nasilje pogosto doživljalo dobrih 46 odstotkov žensk, 30 odstotkov transspolnih in nebinarnih oseb ter 12 odstotkov moških. Gibanje #MeToo je omogočilo, da se je o tem začelo govoriti pogosteje in glasneje. Še vedno pa, vsaj pri nas, ni dovolj mehanizmov, ki bi vsem družbenim skupinam omogočali varno klubsko izkušnjo.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.