Stanka Prodnik

 |  Mladina 29  |  Kultura  |  TV

TV komentar / Slovenija, od kod lepote tvoje?

Ko se šele med gledanjem prispevka na CNN zaveš, kako nestrpna in grda družba je postala Slovenija

Nika Kovač pokaže novinarju CNN tvite bivšega premiera Janeza Janše

Nika Kovač pokaže novinarju CNN tvite bivšega premiera Janeza Janše
© CNN

Pogled od zunaj je vedno dober – ni pa vedno najlažji.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Stanka Prodnik

 |  Mladina 29  |  Kultura  |  TV

Nika Kovač pokaže novinarju CNN tvite bivšega premiera Janeza Janše

Nika Kovač pokaže novinarju CNN tvite bivšega premiera Janeza Janše
© CNN

Pogled od zunaj je vedno dober – ni pa vedno najlažji.

Slovenci smo že prav navajeni na hvalospevne prispevke o lepoti naše dežele, ki jih objavljajo tuji mediji, pri čemer se ob tem vsi, od odločevalcev do medijev, v Sloveniji delamo, da ne vemo, da ob tem ne gre za novinarske izdelke, ampak plačane objave; da te objave niso del informativnega programa, ampak različnih komercialnih in prodajnih oddaj. Ampak ok, težko je biti majhen, vsaka pohvala, pa četudi plačana, nam prav pride pri reševanju naših drobnih in večjih majhnostnih kompleksov. Če pomaga, je tudi Blažev žegen dober.

Zato pa je seveda nekaj popolnoma drugega, ko pridejo dejanski novinarji v Slovenijo in se lotijo seciranja naše družbe po profesionalni plati. Čeprav je bil ta teden objavljeni prispevek CNN na prvi pogled prispevek o Inštitutu 8. marec in Niki Kovač, je bil hkrati to najprej prispevek o sovraštvu, nestrpnosti in grdobiji, ki se je razrasla v Sloveniji – ni se sama razrasla, zavestno jo je namreč gojila in jo goji še danes SDS Janeza Janše. In ko v tujem prispevku poslušaš vse, kar je morala od Janše in trolov SDS slišati in prebrati zgolj Nika Kovač – je pač grozljivo. Nam je namreč vse skupaj domače, mi to živimo, navadili smo se na ta topli prdec, ki nas povsod obkroža. A globina grobosti v slovenski realni in virtualni resničnosti (mislimo seveda na Twitter, Facebook …) je preprosto odstopajoča, kar ta prispevek tudi jasno pove. Grobost v slovenski družbi so se novinarji CNN odločili prikazati skozi odnos do mlade ženske, ki mora doživljati zmerljivke, ki jih sicer srečamo le v filmih o nacističnih taboriščih: s takimi izrazi in grobostjo so pazniki obravnavali taboriščnike, tako so se – kot izhajajo iz tisočih pričevanj – do njih obnašali pazniki, ne pa sodržavljani drugačnih političnih nazorov.

Nika Kovač v prispevku pokaže, kakšne metode boja s sovraštvom so izbrali v Inštitutu 8. marec: odgovarjajo z ljubeznijo in virtualnimi objemi, z njimi hočejo povoziti sovraštvo. To je zelo očitno drugi razlog, zaradi katerega se je CNN odločil pripraviti ta prispevek: da bi pokazal, da je nekdo – in to je prav Inštitut 8. marec – odkril vsaj drobno, a zdi se učinkovito metodo boja zoper sovraštvo. In ta metoda je zelo preprosta. Naj povzamemo Niko Kovač: Nas, ki širimo ljubezen, mora biti pač več kot tistih, ki govorijo sovražni jezik. In brez dvoma je ljudi, ki se jim obrača želodec ob sovraštvu, tudi v Sloveniji veliko več. Le oglasiti se je treba, sporoča v prispevku CNN Nika Kovač. Normalni ljudje morajo postati vidni.

Ja, sovraštvo je v Sloveniji drugi materni jezik. CNN je to zelo nazorno pokazal.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.