1. 12. 2023 | Mladina 48 | Politika
Koliko javnih sredstev dobijo društva za varstvo živali in zakaj?
Politični napadi na društva
© Luka Dakskobler
Ko je veterinarska inšpekcija odvzela 24 živali, so kmečke stanovske organizacije ob podpori politične desnice preusmerile pozornost na nevladne organizacije, ki skrbijo za varstvo živali. Te naj bi bile zdaj, pod vlado Roberta Goloba, deležne velikodušnega financiranja.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
1. 12. 2023 | Mladina 48 | Politika
© Luka Dakskobler
Ko je veterinarska inšpekcija odvzela 24 živali, so kmečke stanovske organizacije ob podpori politične desnice preusmerile pozornost na nevladne organizacije, ki skrbijo za varstvo živali. Te naj bi bile zdaj, pod vlado Roberta Goloba, deležne velikodušnega financiranja.
Svoje je prispeval portal Moja Dolenjska v zapisu Pod Golobom je udobno biti ’borec za živali’ – plačila. Objavil je seznam društev za varstvo živali, ki so se javno opredelila za novi zakon o varstvu živali. Potem je iz javno dostopnih virov, kot sta Erar in Ajpes, zbral finančne podatke in jih objavil s pripisom, da ta društva pod vlado Roberta Goloba prejemajo več javnih sredstev in da je vlada septembra letos zanje velikodušno odprla proračunsko malho.
Na prvem mestu prirejene lestvice borcev za varstvo živali se je znašel zavod Mačja hiša iz Celja, nevladna organizacija v javnem interesu, ki je skupaj prejela skoraj milijon evrov. Gre za skupni znesek v zadnjih desetih letih. To je organizacija, ki upravlja eno izmed večjih zavetišč za živali. »Trenutno imamo v oskrbi 350 živali, letno oskrbimo več kot 700 živali. Tega dela ni mogoče opravljati drugače, kot da imamo deset zaposlenih,« pojasnjuje direktorica Helena Jovanovič Hacin.
Zavetišča prejemajo od občin, s katerimi imajo pogodbe o prevzemu, namestitvi in oskrbi živali, sredstva za oskrbo za največ mesec dni, ko so živali pri njih. Potem morajo nadaljnje tri mesece oskrbo financirati sama, po štirih mesecih pa od države začnejo dobivati sredstva za dolgotrajno oskrbo živali, ki v tem času niso našle doma. Večino sredstev različna društva za varstvo živali sicer dobijo iz dohodninskih donacij posameznikov. V Mačji hiši so iz tega naslova letos prejeli 130 tisoč evrov.
Gre torej za sredstva, ki se zgolj formalno prikažejo kot »javna sredstva«, saj gre za del dohodnine, s katerim lahko vsak prosto razpolaga in ga lahko nameni katerikoli civilnodružbeni organizaciji, verski skupnosti, kulturnemu ali športnemu društvu, človekoljubni nevladni organizaciji, gasilcem ali pa kateremu od društev za varstvo živali. Ta sredstva društva vsako leto prejmejo septembra, to je jasno razvidno tudi iz javno dostopnih evidenc.
Kaj ima z vsem tem vlada Roberta Goloba? Nič. Ima pa nekaj njena predhodnica, vlada Janeza Janše. Ta je povečala delež dohodnine, ki ga lahko davkoplačevalci namenijo upravičencem, prej je ta znašal pol odstotka, zdaj znaša odstotek. S tem je ravno Janša, kako prijazno seveda, omogočil, da društva za varstvo živali iz tega naslova prejmejo več sredstev. Prav tako je financiranje dolgotrajne oskrbe za živali uvedla zadnja vlada Janeza Janše.
»To, kar zdaj počnejo na politični desnici, nam jemlje donacije ljudi, skušajo nas neupravičeno očrniti in ljudje izgubljajo zaupanje v naše delo,« še pravi direktorica Mačje hiše Helena Jovanovič Hacin.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.