Višja ali nižja strokovnost državne uprave?
Uradniški svet naj bi ločeval med strokovnimi in nestrokovnimi ter primernimi in neprimernimi kandidati za vodstvene položaje v javni upravi. Pa to res počne?
Primopredaja vršilcev dolžnosti generalnega direktorja policije med Boštjanom Lindavom (levo) in Senadom Jušićem, 24. februar 2023, Ljubljana. Vlada Roberta Goloba je sicer najprej imenovala Lindava, ki je izpolnjeval vse pogoje, potem pa ga nadomestila z Jušićem, ki nima zadostnih (pravih) vodstvenih izkušenj.
© MNZ
Uradniški svet je širši javnosti pretežno neznana institucija javnega prava. Z zakonom o javnih uslužbencih je bil uveden že junija 2002, v času zadnje vlade Janeza Drnovška. Njegov namen je bila vzpostavitev strokovnih standardov pri kadrovanju v javnem sektorju. Oziroma je bil ustanovljen »z namenom depolitizacije državne uprave in zagotavljanja najvišje stopnje strokovnosti in neodvisnosti uradnikov na najvišjih položajnih uradniških delovnih mestih«, kot danes piše na njegovi spletni strani. Pa je res tako? Ali ni morda namenjen predvsem pokrivanju političnih imenovanj manj primernih ali celo neprimernih kadrov s pokrivalom strokovne in siceršnje primernosti?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.