8. 3. 2024 | Mladina 10 | Družba
Most med naravno in umetno inteligenco
Nevronski vmesniki so tehnologija jutrišnjega dne, ki pa ni v izključni domeni Elona Muska, temveč jo razvijajo številni znanstvenoraziskovalni laboratoriji po vsem svetu – tudi pri nas
Nevrokirurgi z Univerze v Berkeleyju so Ann Johnson, ki je zaradi t. i. sindroma zaklenjene osebe izgubila motorične sposobnosti in prenehala govoriti, s pomočjo nevronskega vmesnika omogočili, da je ponovno spregovorila.
Pred mesecem dni je Elon Musk v omrežju X sporočil, da je njegovo podjetje Neuralink, ki razvija tako imenovane nevronske vmesnike, digitalne mostove med človeškimi možgani in računalnikom, tovrstno napravo prvič uspešno vsadilo v možgane ohromelega pacienta. Poskus je, kot je značilno za Muska, zavit v gost oblak skrivnosti, saj je vest o kvaziprelomnem dosežku sporočil v redkobesednem tvitu, kakršnekoli podrobnosti o posegu, pacientu ali rezultatih poskusa pa je zadržal zase. Pred nekaj dnevi je (ponovno v omrežju X) sporočil, da testni pacient z mislimi uspešno upravlja računalniško miško oziroma kazalec miške telepatsko premika po zaslonu.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.