12. 4. 2024 | Mladina 15 | Kultura
V samem vrhu
Ana Zavadlav in Peter Škerl, letošnja nominiranca za spominsko nagrado Astrid Lindgren, eno najprestižnejših nagrad za ilustracijo, sta le del izjemno uspešne zgodbe o slovenski knjižni ilustraciji, na katero stavi tudi častno gostovanje Slovenije na bolonjskem knjižnem sejmu
V ospredju častnega gostovanja Slovenije na letošnjem bolonjskem knjižnem sejmu je ilustracija. Avtorice in avtorji so predstavljeni na razstavi In kaj se je zgodilo potem?, ki jo spremlja veličasten stropni baldahin s poslikavami, ter na številnih spremljevalnih dogodkih.
© Jernej Čampelj
Ko je bila majhna, je precej časa vztrajno ponavljala, da bo ilustratorka. Že zgodaj se je namreč izkazala za pravega knjižnega molja, v osnovni šoli je večino prostega časa preživela v zavetju preobloženih polic šolske knjižnice, doma se je izgubljala v pravljičnih svetovih knjig in slikanic, s katerimi jo je izdatno zalagal dedek. Še posebej religiozno je prebirala otroško in mladinsko leposlovje Svetlane Makarovič, ki pa je ni pritegnilo le zaradi bogastva literarnega izraza, pač pa tudi zaradi izjemnih ilustracij, ki so spremljale besedilo in krasile platnice. Čeprav se ji pri rosnih petih ali šestih letih ni sanjalo, kdo je Gorazd Vahen, je vedela, da je to človek, ki je z izjemnim občutkom in bogastvom likovnega izraza oživil sovico Oko, peka Mišmaša in mlinarico Jedrt, pa Sapramiško, kosovirje in Smetiščnega muca. Bil je njen vzor, eden najpomembnejših likov v njenem malem pravljičnem svetu.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.