O korenčku in palici / Predsednica republike je obiskala romsko naselje

Nataša Pirc Musar je presenetila z izbiro besed

Predsednica na obisku v romskem naselju Lepovče

Predsednica na obisku v romskem naselju Lepovče
© Bor Slana, STA

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je obiskala romsko naselje Lepovče v občini Ribnica. Presenetila je z izbiro besed, kakršnih doslej visoki državniki, ne glede na politični predznak, niso izrekali.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Predsednica na obisku v romskem naselju Lepovče

Predsednica na obisku v romskem naselju Lepovče
© Bor Slana, STA

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je obiskala romsko naselje Lepovče v občini Ribnica. Presenetila je z izbiro besed, kakršnih doslej visoki državniki, ne glede na politični predznak, niso izrekali.

Tako je dejala, da Romi »zelo dobro poznajo svoje pravice, svoje dolžnosti pa malo manj,« in dodala, da »bodo tudi Romi sami morali dati nekaj nazaj skupnosti … če namreč ne gre s korenčkom, je treba tudi malo palice«. Poleg tega naj bi bila izrazila podporo predlogom sprememb zakonov, ki jih je pripravilo 11 županov in so namenjeni dodatnemu poslabšanju že tako slabega položaja neposredno Romov z namenom »socializacije«, kot »palica« torej.

Za razlago, kaj te besede pomenijo, smo se obrnili neposredno na predsedničin urad, in tam so pojasnili, da je predsednica to res rekla, a da »je palica mišljena pod narekovaji in ne dobesedno«, da pa »predsednica ne podpira predlogov zakonov za reševanje romske problematike, kot so trenutno napisani, podpira pa nekatere posamezne ukrepe, ki jih ti predlogi predvidevajo«. Med temi zakonskimi predlogi je tudi omejevanje in odrekanje socialnih prejemkov staršem otrok, ki ne bi obiskovali šole, kar je rešitev, ki jo je Pirc Musarjeva ob obisku naselja podprla. Vlada je že pred časom zavrnila možnost uzakonitve teh predlogov, saj gre za zakonodajo, diskriminatorno do točno določene skupine ljudi, ki ne bi prestala presoje z vidika spoštovanja človekovih pravic na ustavnem sodišču, še manj pa na Evropskem sodišču za človekove pravice.

V tem pogledu tudi trditve o Romih kot na splošno problematični skupnosti pomenijo le poglabljanje stigme, ki pripadnikom romske manjšine že tako onemogoča uresničevanje številnih pravic, samoumevnih za večinsko prebivalstvo, od pravice do izobraževanja do pravice do dela.

Poleg tega se je treba vprašati, katere vse posebne ali dodatne pravice in ugodnosti naj bi Romi imeli na voljo v obliki pregovornega »korenčka«, ki menda ni učinkovit pri integraciji romske skupnosti. Kako lahko sploh govorimo o kakršnemkoli »korenčku«, če država v treh desetletjih ni bila sposobna sistemskih integracijskih ukrepov, če večina romskih otrok še dandanes ne konča niti osnovne šole, če Romi že zaradi stigme izredno težko dobijo nekvalificirano delo, če živijo v nezakonitih naseljih, če živijo v človeka nevrednih razmerah, še vedno brez pitne vode ali elektrike? O katerem korenčku, ki ni obrodil sadov in bo torej spet potrebna palica, govorimo, gospa predsednica?

Katere pa naj bi bile tiste pravice, ki naj bi jih Romi izkoriščali? Govorimo o nadomestilu za brezposelnost in otroškem dodatku. To niso dodatne pravice za Rome, pač pa pravice vseh. In Romi jih ne izkoriščajo, pač pa uveljavljajo kot vsi drugi. Uveljavljajo jih v skladu z njihovim namenom. Namenjene so prav temu – da ljudje (in njihovi otroci), ki ne dobijo izobrazbe in dela, lahko preživijo. Gre za bistvo socialne države, ki je zapisana tudi v slovenski ustavi. In po tej se prisega predsednice glasi: »Prisegam, da bom spoštovala ustavni red, da bom ravnala po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi delovala za blaginjo Slovenije.«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.